Календар

Чествахме Деня на Черно море - както подобава!

Чествахме Деня на Черно море - както подобава!Повече от 200 човека взеха активно участие в организираните мероприятия за международния ден на Черно море в Балчик. Събитията се организираха от младото природозащитно сдружение „Белият бряг”, съвместно с коалиция „За да остане природа в България” и Община Балчик. След необходимите почиствания, залесявания и информационни срещи градът беше огласен от концерт с добруджански песни и хора, с които отпразнувахме положеното начало: съвместно можем да опазим Черно море и българската природа.

Сутринта в Деня на Черно море групата организатори и участници в събитията се разделиха на две групи: едната почисти местността „Тузлата”, а другата залесява дворовете на три Балчишки училища съвместно с учениците.

В ранния следобед продължихме с информационната част от мероприятията. Състояха се три дискусии на различни теми, в които се включиха около 40 млади хора от района:
„Заплахите за българска природа и какво можем да направим, за да остане природа в България” – презентатор Милена Димитрова, Информационен и учебен център по екология, Коалиция „За да остане природа в България”;
„Черно море - толкова близко и толкова непознато” – презентарори водолазите от клуб „Приятели на морето”, град Варна;
„Природата на северното черноморие и как може да я възстановим и опазим” – презентатор Стефка Габровска от неправителствената организация „Гетия Понтика”, град Каварна.
Дискутирани бяха основните проблеми на Черно море: замърсяване, неразумен риболов с унищожителни риболовни практики и набиращото скорост презастрояване на крайбрежието, което се превръща в основна заплаха за крайбрежието, както и възможностите ние като граждани да намалим собственото си въздействие върху околната среда, да предприемем действия по възстановяване на причинените щети и да бъдем активно граждани, които търсят активно информация, борят за местата, които обичат и следят дали отговорните институции си вършат работата.

След дискусиите дойде ред на празничната част на Деня: концерт с призив за повече ангажимент към опазването на природата. Ученици от различни възрасти от трите балчишки училища изнесоха рецитали за природата. Събитието бе подкрепено и от видната Балчишка поетеса Стойна Минкова, която също изнесе едно нейно произведение. След това наградихме победителката от конкуса за лого на новосформираното сдружение „Белият бряг”, като победителката Йоана Савова от училище Антим I беше обявен от преседателя на комисията за конкурса - именития художник Георги Горчев.

Акцията беше подпомогната посредством Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство по проект „За да остане природа”, координиран от Българска фондация Биоразнообразие в партньорство с Коалицията „За да остане природа в България”.

Благодарим на Община Балчик, на приятелите от „Гетия Понтика” - Каварна, „Приятели на морето” - Варна и на всички доброволци, помогнали за осъществяването на събитието. Догодина отново ще приготвим куп събития, от сега ви каним!

Svejo Edno23 Lubimi Pipe.bg Ping.bg Facebook Twitter LinkedIn Digg Delicious Stumbleupon

1842 посещения

OFF

Последно качено » Новини