На 06 януари Министерски Съвет (МС) одобри „Насоки за интегриране на политиката по околна среда и политиката по изменение на климата в Европейските структурни и инвестиционни фондове - Фаза „Изпълнение на Споразумението за партньорство и програмите в периода 2014 - 2020 г.“. Сравнявайки този документ с проекта за него от м. август 2015 г., по който от ЗЗ пуснахме становище и проведохме работна среща, разлика не намираме. Т.е., съответните дирекции на МОСВ и МС не са приели предложенията по него. По-тревожното обаче е, че във вече приетия документ реално не е отразено изискването на Европейската комисия (ЕК) за това 20% от средствата по всички Оперативни програми (ОП) за периода 2014-2020 г. да бъдат за финансиране на мерки, свързани с промените в климата.
От друга страна "Наличието на Стратегия за адаптация" е предпоставака за усвояването на еврофондовете. През юни 2015 г. МОСВ е инициирало процес по разработването на Национална стратегия за адаптация към изменението на климата , която се очаква да бъде готова до края на 2017 г. - т.е. в средата на програмния период, като дотогава финансирането ще се усвоява без планиране на адаптационни мерки“. Отговорното Министерство на околната среда и водите не възприема липсата на Стратегия за адаптация за недостатък.
Проблем е също, че е възможно скоро - индиректно и постфактум, да разберем, че от страна на ЕК могат да започнат проблеми с финансирането на ОП поради неизпълнение на взети от различни съвети решения и/или неспазване на произтичащи от такива решения изисквания. И тъй като е практика да няма публично достъпна информация нито за позициите, с които България участва на европейски и международни форуми, нито за докладите относно тези участия (в стенограмите от заседанията на МС е отбелязано само „Приема се.“ за съответния документ/доклад), не знаем дали и как решенията на различни форуми и съвети се вземат предвид и прилагат у нас и дали очакваме мевдународни санкции.
Повече информация по мониторинга на тема Климат.