Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони
„Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони” е проект, изпълняван в партньорство от шест български, четири швейцарски организации и Министерството на земеделието и храните в девет зони от мрежата Натура 2000 в Западна и Централна Стара планина. Проектът ще покаже как местното развитие и опазването на природата могат да съжителстват безконфликтно и да допринасят за повишаване на доходите и качеството на живот в селските райони на България. Четири от шестте български организации, ангажирани с изпълнението на проекта, са активни членове на Коалицията „За да остане природа“ – БФБ, БДЗП, АПБ и WWF. Актуална информация за проекта: http://forthenature.org/documents/1394
Годишните награди за биоразнообразие 2017 събраха активисти, бизнеси, политици и медии, които пазят природата на България
Запазването на българската природа и законността са обединяващите теми за всички номинирани в Годишните награди за биоразнообразие 2017. Това доказа и вчерашната празнична церемония в Борисовата градина, организирано от Българска фондация Биоразнообразие (БФБ).
1905 посещения
Младежки лагер 'За Балкана' около ПриРодна Академия 'Узана' - 6 - 10 август
Българска фондация биоразнообразие организира младежки лагер за любителите на природата, знанията и ученето чрез игра и забавление. Лагерът ще се проведе между 6 и 10 август и е предназначен за младежи до 35 годишна възраст, с интерес към пермакултурния дизайн, към традициите, към това как предците ни са обработвали земята, как се строи с естествени материали и други теми, свързани с природата.
1859 посещения
ФОРУМ „МИСИЯ: ЧИСТА ХРАНА, ЧЕСТЕН ПОМИНЪК“
Заключително събитие на българо-швейцарския проект „За Балкана и хората“
Успешни примери за природосъобразен бизнес в Натура 2000-зоните и идеи за бъдещето развитие и опазване на природата в България ще бъдат обсъждани на Международния форум „Мисия: чиста храна, честен поминък“ на 5 юли 2017 г. в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Форумът е заключителното събитие на българо-швейцарския проект „За Балкана и хората“, макар екипът да е убеден, че това не е краят на инициативата.
5909 посещения
НАТУРА ФЕСТ В ЦЕНТЪРА НА СОФИЯ
Пъстро фермерско изложение, детски занимания, арт работилници, филми, изложби и музика наживо на 5 юли в парка „Заимов“
Автентични фермерски храни. Голямо демонстрационно готвене с биотелешко. Тъкане на чипровски килим. Детски игри и забавления с горски герои. Филми за природата. Изложба „В Балкана всичко е възможно!“. Арт работилници. Игри с публиката. Концерт на открито в лятната нощ… Това са само част от забавленията, които предлага първият по рода си НАТУРА ФЕСТ на 5 юли 2017 г. (сряда) от 16 до 22 часа в парка „Заимов“, при театър „София“.
1877 посещения
Граждани и неправителствена организация обжалват програмата за управление на качеството на въздуха в София
В понеделник, 19 юни, екологичната организация „За Земята-Достъп до правосъдие“, заедно с трима граждани на София, внесоха жалба към Административен съд — София срещу приетата на 18 май Програма за управление качеството на атмосферния въздух на Столична община за периода 2015-2020 г.
2204 посещения 1 коментара
„За Балкана след 'За Балкана и хората' – последна лекция“
Дойде и краят на тази академична година – година изпълнена с интересни разкази за наука, биоразнообразие, природа и приключения. Каним ви да се присъедините към нас за нашата последна среща, в която ще ви разкажем, за това което успяхме да направим чрез един дългогодишен проект, чрез когото и нашия курс, лагерите и подпомагането на студенти стана възможно. На 21. 06. (сряда), от 18:30 ч. в зала 163, в Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски ще ви разкажем истории, ще хапнем храна от Балкана, там където и ние оставихме нашите следи – дали с физическа помощ, дали със знание или пък чрез експертиза.
1869 посещения
„Палеоботаника – пътят от полена до пейзажа“ - курс 'Опазване на биоразнообразието'
Ако искате да разберете повече за Палеоботаниката – кои са различните науки събрани в нея, какви методи използва, приложенията в практиката и още много интересна информация свързана с чудния растителен свят, оставил следи в пластовете под краката ни – заповядайте на 14.06 (сряда) от 18:30 ч. в зала 163, в Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски.
1862 посещения
За птици в Колумбия - курс 'Опазване на биоразнообразието'
Ако искате да разберете повече за Колумбия погледната през очите на четирима природозащитници, учени и заклети орнитолози, да научите повече за птиците, живота, джунглата и предизвикателствата в опазването на природата в това чудно кътче от света – заповядайте на 07. 06. (сряда), ), от 18:30 ч. в зала 163, в Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски.
1941 посещения
Уики обича Земята – истории отвъд кадрите! - курс 'Опазване на биоразнообразието'
Ако обичате да снимате, да обикаляте, да търсите, да показвате своята гледна точка и чрез вас други да учат повече за природата и света – това е лекцията за вас!
1994 посещения
Вело-уикенд в Чипровска планина
Последния уикенд на май - 18 смели колоездачи пренебрегнаха гръмотевичните прогнози и се събраха "Под чардака", семеен хотел край Лопушанския манастир, за да посетят една прекрасна и непозната част от Балкана - Чипровската планина.
2623 посещения
Проектът има 3 основни цели:
* Популяризиране и прилагане на „екосистемните услуги“ или каква е реалната „цена” на запазената природа;
* Създаване на по-добра среда за развитие на фермерите и местните бизнеси, така че екологичните им продукти и услуги да получат по-висока цена чрез подобрено качество и маркетинг, а приходите им да нараснат с поне 15 %;
* Подкрепа на гражданското общество, за да се осигури ефективно, дългосрочно и устойчиво ползване на природните ресурси.
Представянето на проекта на специална секция на страницата на Коалиция „За да остане природа“ цели да вдъхне вяра на всички хора, активно ангажирани в кампаниите за защита на природата през последните години, че опазването на природата може да носи икономически ползи и да представи на практика една от алтернативите за развитие на местните общности, която не е за сметка на природата, а благодарение на запазената природа. Коалицията е определена като полезен и важен партньор при изграждането на политики, свързани с намиране на пресечната точка между опазването на биоразбообразието и развитието на селските райони. Подкрепата и обратната връзка от всички доброролци и съмишленици на Коалицията ще бъде добре дошла и активно търсена от партньорите по проекта.
Техническа помощ, съвети и трансфер на добри практики ще осигуряват четири швейцарски организации - Фондация SAVE, Про Натура/Приятели на Земята, REDD - Мрежа за обмен и устойчиво развитие и Швейцарска лига за защита на птиците/BirdLife Switzerland.
Проектът е финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество чрез Фонда за реформи, свързани с участието на гражданското общество. Продължителността му е 4 години.
За повече информация за проекта:
Радостина Ценова,
Българска фондация Биоразнообрзие
ПР на проекта
Тел. 0896798908; ел. поща: radostina.tzenova@biodiversity.bg