Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони
„Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони” е проект, изпълняван в партньорство от шест български, четири швейцарски организации и Министерството на земеделието и храните в девет зони от мрежата Натура 2000 в Западна и Централна Стара планина. Проектът ще покаже как местното развитие и опазването на природата могат да съжителстват безконфликтно и да допринасят за повишаване на доходите и качеството на живот в селските райони на България. Четири от шестте български организации, ангажирани с изпълнението на проекта, са активни членове на Коалицията „За да остане природа“ – БФБ, БДЗП, АПБ и WWF. Актуална информация за проекта: http://forthenature.org/documents/1394
Интересен кулинарен конкурс се проведе в Чипровци навръх 24 май
Деня на славянската писменост и култура. Темата „Торлашка кухня с местни продукти“ привлече многобройни участници, които се включиха в трите категории – „Местни торлашки ястия“, „Сладки кулинарни произведения“ и „Постни торлашки ястия“. Кулинарният конкурс се организира по идея на Деветия международен пътуващ университет „Европа, място за бъдеще” Чипровци 2017 и се осъществява с подкрепата на Община Чипровци и проект „За Балкана и хората“. Участваха над 25 различни гозби от района на община Чипровци, а участниците бяха както индивидуални, така и групови – читалище, детска градина, училище.
2853 посещения
Европейският ден на парковете празнуваха в Чипровци
По случай Европейския ден на парковете Асоциация на парковете в България и Българска фондация Биоразнообразие бяха поканени да вземат участие в Международния пътуващ университет "Място за бъдеще", който се организира за девета година по инициатива на гражданско сдружение „Щастливеца“.
1475 посещения
„Старото школо“ кани на Фолклорно школо по случай 24 май
В Деня на българската писменост и култура 24 май, проект „За Балкана и хората“ и комплекс „Боженски чифлик” ви канят в “Старото школо”, за да се потопите в автентичната атмосфера на българския бит. „Школото“ е построено през 1907 г. в двора на храм ”Св.Николай Чудотворец” за Начално училище и е действало до 1952 г., а днес сградата е ремонтирана и реконструирана, за да посреща гости.
Номинациите за годишните награди ще се броят наесен, но старт се дава на 22 май – световния ден на биоразнообразието
На 22 май – Световният ден на биоразнообразието, Българска фондация Биоразнообразие дава началото на кампанията за номиниране на най-ярките постижения и примери в сферата на опазването на природата у нас. Номинирането е публично и всеки може да отправи предложения в една или повече категории, стига да се отнасят за периода 22 май 2016 – 22 май 2017 – т.е. една „година на биологичното разнообразие“. Наградите се само положителни, защото с негативните случаи цялото общество се сблъсква непрекъснато.
1911 посещения
Място за бъдеще - курс 'Опазване на биоразнообразието'
Ако искате да научите къде е пресечната точка между студенти, преподаватели, експерти, къде всеки който има интерес може да се осведоми, да намери съмишленици, да придобие опит? Кое е мястото, където университета се превръща в средище за информация и дебат – трибуна на добри практики? Къде това да носиш различно знание е допълнение, а не пречка и как от устойчиво мислене може да преминем към устойчиво действие!
Възможно ли е еко-пътеките да бъдат наистина еко? - курс 'Опазване на биоразнообразието'
Все по-често в социалните мрежи и медиите се споделят недобри примери за еко-пътеки – както от гледна точка на проектиране, така и на изпълнение. Но как всъщност се проектира туристическата инфраструктура, какви са възможностите за това в защитените територии на България и кои са добрите примери у нас и по света? На тези и още интересни въпроси ще ни отговори арх. Любозар Димитров, чиято експертиза е именно в проектиране и изграждане на туристическа инфраструктура в защитени територии.
1429 посещения
Храни от Балкана на Събора на овцевъдите - 2017
По традиция на Събора на овцевъдите ще има храни от Западен и Централен Балкан, произведени с подкрепата на българо-швейцарския проект „За Балкана и хората“:
* биволско, овче и козе сирене и кисело мляко на ферма“Под Балкана“ – с. Васил Левски, Карловско
* краве и овче сирене на ферма „Угърчин“
* краве сирене и кисело мляко с марка „От фермата“ на Христо Василев от врачанското село Нефела
* краве кашкавал с боровинки и подправки на братя Пендански – с. Алтимир
* краве сирене, краве кисело и прясно мляко от ферма „Благовец“ –Славейко Славейков, с. Благово
* овче сирене и краве кисело мляко на семейна ферма Александрови – с. Балювица
* овче сирене и овче кисело мляко на Иван Атанасов от Берковица и др.
1755 посещения
Конфликт между природа и бизнес не съществува показват актуални проучвания на обществените нагласи в България
Конфликт между природата и бизнеса не съществува, а митът за него е фалшив, стана ясно от резултатите от актуални проучвания, проведени от агенция ЕСТАТ по поръчка на проект „За Балкана и хората“. Те бяха обсъдени по време на дискусия с участие на български и швейцарски експерти от проекта, която се проведе на 3 май от 10,30 в зала Г8 в София.
Социологическото проучване може да изтеглите оттук: http://forthenature.org/upload/documents/2017/05/danni_prouchvania_ESTAT_2017.pdf
2775 посещения
„Клуб Скорец - история за наука, природа и приятелство“
След кратко отсъствие се връщаме в залата за да ви запознаем с едно приключение - осем годишно приключение. Такова, в което с времето бяха въвлечени стотици хора, бяха посетени десетки "горещи точки" на биоразнообразието и беше организирана богата палитра от благотворителни акции и бяха вдъхновение редица млади учени.
Приключението се нарича клуб Скорец - общество на отдадените в науката и природозащитата студенти от Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
1541 посещения
Приключения с палачинки и лешояди в Западен Балкан
Уикендът 13-14 май е посветен на едно цветно и интересно пътуване в района на Западен Балкан, в което ви предлагаме разнообразни преживявания.
Необходимо е да заявите предварително участието си на styletravelbg@gmail.com (тел. 0888 855-022 и 0896 84-27-63) до 10 май 2017 г. Сумата може да бъде платена в офиса на Стил травел ЕООД (София, бул. „Васил Левски“ № 8) или по банков път IBAN: BG61PRCB92301015455824, BIC: PRCBBGSF, Прокредит банк АД
1152 посещения
Проектът има 3 основни цели:
* Популяризиране и прилагане на „екосистемните услуги“ или каква е реалната „цена” на запазената природа;
* Създаване на по-добра среда за развитие на фермерите и местните бизнеси, така че екологичните им продукти и услуги да получат по-висока цена чрез подобрено качество и маркетинг, а приходите им да нараснат с поне 15 %;
* Подкрепа на гражданското общество, за да се осигури ефективно, дългосрочно и устойчиво ползване на природните ресурси.
Представянето на проекта на специална секция на страницата на Коалиция „За да остане природа“ цели да вдъхне вяра на всички хора, активно ангажирани в кампаниите за защита на природата през последните години, че опазването на природата може да носи икономически ползи и да представи на практика една от алтернативите за развитие на местните общности, която не е за сметка на природата, а благодарение на запазената природа. Коалицията е определена като полезен и важен партньор при изграждането на политики, свързани с намиране на пресечната точка между опазването на биоразбообразието и развитието на селските райони. Подкрепата и обратната връзка от всички доброролци и съмишленици на Коалицията ще бъде добре дошла и активно търсена от партньорите по проекта.
Техническа помощ, съвети и трансфер на добри практики ще осигуряват четири швейцарски организации - Фондация SAVE, Про Натура/Приятели на Земята, REDD - Мрежа за обмен и устойчиво развитие и Швейцарска лига за защита на птиците/BirdLife Switzerland.
Проектът е финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество чрез Фонда за реформи, свързани с участието на гражданското общество. Продължителността му е 4 години.
За повече информация за проекта:
Радостина Ценова,
Българска фондация Биоразнообрзие
ПР на проекта
Тел. 0896798908; ел. поща: radostina.tzenova@biodiversity.bg