Престъпленията срещу дивата природа са проблем, на който до скоро не е обръщано необходимото внимание. В последните няколко години обаче, се оказва, че в следствие на подобни престъпления световно застрашени видове са вече на прага на изчезването. Такъв пример за България е ловният сокол. Дивата флора и фауна са защитени от международни конвенции като CITES както и от Европейското и Българското законодателство.
Примери за престъпления срещу дивата природа са незаконното залавяне на животни от дивата природа и отглеждането им в плен, ограбване на гнезда, яйца и малки от дивата природа; трафик и търговия със защитени видове; използване на незаконни и неселективни методи за лов с примамки и отрови; бракониерски острел; незаконно препариране и др. Всички тези деяния са сериозни престъпления, които се санкционират строго от закона. Според Наказателния кодекс на Република България: „Който унищожи, улови, задържи или продаде екземпляр от европейски или световно застрашени диви гръбначни животни без необходимото за това разрешение, се наказва с лишаване от свобода до 5 години, както и с глоба от 10 000 до 20 000 лева и с компенсиране на нанесените щети”.
Какво можем да направи всеки, за да предотврати подобни незаконни действия?
Всеки от нас може да се запознае с най-често срещаните случаи на престъпления срещу дивата природа и да поеме инициатива за тяхното разкриване като: подаде, сигнал, представи доказателства и съдейства на институциите.
Без значение от коя част на България сте, каква длъжност изпълнявате и какво е престъплението, което сте разкрил/а, ценното е, когато споделите тази информация, за да се чуе!
ИАГ и БДЗП обявяват конкурс с награди за всеки, който спомогне разкриването на престъпления срещу дивата природа.
Изисквания към кандидатите: всеки желаещ може да направи номинация в кампанията „Аз пазя горите и орлите на България“. Можете да номинирате както себе си, така и ваш колега или познат. Изпратете кратко описание на извършеното според вас престъпление (не повече от 500 думи) и действията, които сте предприели то да бъде предотвратено. За допълнителни доказателства за действията предприети от кандидата ще се считат снимки, кореспонденция с институция, както документи доказващ развитието на случая.
Изпращайте вашите номинации на адрес: martina.popova(at)bspb.org до 20.11.2014 г. Не забравяйте да ни изпратите вашите данни за контакт: имена, адрес, електронна поща и телефон.
Резултатите от конкурса ще бъдат обявени на интернет страниците на ИАГ и БДЗП не по-късно от 5 декември 2014 г.
Критерии за оценка (общо 50 точки)
Всеки един критерий носи по 10 точки на всеки участник.
• Инициативност
• Познаване и прилагане на нормативната уредба
• Постоянство (в случай на затруднения при решаване на даден случай)
• Работа с други държавни и общински органи, собственици на гори и местно население
• Оригиналност в подхода
Награди
Кампанията „Аз пазя горите и орлите на България“ ще предостави 10 бр. награди по 150 лв.
За допълнителна информация:
Мартина Попова
Отговорник комуникации
0878599354
martina.popova@bspb.org
Димитър Градинаров
0878599378
dimitar.gradinarov@bspb.org