На срещата ще ви покажем аквариум запълнен на 10% с вода и опитваща се да плува в него риба-играчка, за да се илюстрират пред гражданите на България нагледно проблемите, които причиняват на речните екосистеми фунционирането на мВЕЦ. Изискването в Екологичните оценки на Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) в България беше до 2014 година да се осигури 75% екологичен минимум в зоните от НАТУРА 2000, което означава, че един мВЕЦ има право да хваща до 25% от количестовото вода в реката на годишна база. Допълнително изискване беше този минимум да се контролира от автоматични устройства за измерване и данните да са публични и водата за екологичния минимум да минава през специални съоръжения осигуряващи свободната миграция на животните по реката – риби, раци и др. Вече сме 2015 година и в Деня на влажните зони констатираме, че тези изисквания не са изпълнени и живота в реките не се е върнал – символично казано аквариумът е пълен само на 10%.
„Прозрачни планини” напомнят, че през 2010 г. в Екологичните оценки на ПУРБ са заложени адекватни мерки, които да намалят негативния ефект от мВЕЦ върху реките. В следвашите няколко години обаче, самите планове и техните мерки не са добре координирани и това, както и липсата на опит е попречило на ефективното им прилагане. Тъй като през 2015 г. предстои актуализация на ПУРБ, тези проблеми могат да бъдат решени, така че в България да останат живи реки.
Екипът на проекта се надява на успешно сътрудничество с МОСВ и отделните Басейнови дирекции и в тази връзка предлага своите идеи за решение на сегашните проблеми с мВЕЦ-овете на електронната платформа за обсъждане на ПУРБ - http://www.prozrachniplanini.org/. Като допълнение на 12 и 13 февруари 2015 г. „Прозрачни планини” в партньорство с Световния фонд за дивата природа (WWF) организират представяне на плавете на всяка Басейнова дирекция в България както и отворено обсъждане на проблемите с ПУРБ.
Световният ден на влажните зони отбелязва подписването на първото глобално природозащитно споразумение - Рамсарската конвенция за опазване на влажните зони (www.ramsar.org) през 1971 г. Всяка година хиляди хора в 168 страни в цял свят отбелязват 2-ри февруари като празник на водата и влажните зони. На този ден си припомняме, необходимостта да сме отговорни към водата, към себе си и към крехкия екологичен баланс на цялата планета.
По официални данни на Рамсарската Конвенция, за последните 100 години човечеството е унищожило 64% от влажните зони на планетата(реки, езера, блата, крайбрежни заливни територии), а това на свой ред е довело до огромни екологични, климатични и икономически проблеми. Добрата новина е, че днес все повече хора имат смелостта да погледнат проблемите в очите и да предприемат крачки към промяна.
Акция на Прозрачни планини по случай Световния ден на влажните зони
02 Фев. 2015
110