Становище от Българска фондация Биоразнообразие срещу изменение на общ устройствен план на община Царево

Становище от Българска фондация Биоразнообразие срещу изменение на общ устройствен план на община Царево
А. Относно ДОСВ

Процедурата за обществени консултации на ДОСВ на Изменение на Общ устройствен план на община Царево (ИОУП на Община Царево) е обявена от МОСВ в частта от сайта на министерството, предназначена за обществени консултации „На основание чл. 20, ал. 6 от Наредба за ЕО“. Това е нарушение на разпоредбата на чл. 36, ал. 8 от Глава трета, раздел II на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони, която разпорежда, че „възложителят провежда консултации по реда на Наредбата за ЕО по изготвения доклад по ЕО/екологичната част към планове и програми, включително по доклада за оценка на степента на въздействие, за който компетентният орган прилага чл. 25.“, а не самостоятелно, само на ДОСВ. Липсата на доклад за ЕО (ДЕО) ограничава възможността на гражданите правилно да оценят и представят своето становище относно степента на въздействие на проекта за ИОУП върху предмета и целите на защитените зони от Натура 2000, доколкото ДЕО може да изисква промени в ИУОП или да предвижда мерки, които да увредят предмета и целите на защитените зони извън тези, показани в ДОСВ.

Видно от двете електронни страници на МОСВ и на Община Царево липсва докладът за екологична оценка на ИОУП на Община Царево. Не публикуването на ЕО е в нарушение на чл. 125 (7) и 127 (1) от Закона за устройство на територията и на чл. 20, ал. 1, т. 2 а от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми.

Б. Относно публикувания проект на ИОУП

В представената за обществени консултации информация липсват съществени части от проекта за ИОУП на община Царево, които съгласно ЗУТ са задължителни атрибутивни части за ОУП и се изискват от заданието на ИОУП, като:

- обяснителна записка;

- план схема за мрежите на техническата инфраструктура;

- план схема на прилежащата акватория със посочени съществуващи и новопредвидени пристанища и пристанищни съоръжения, свързани с туристическата функция на крайбрежието и развитието на рибарството и аквакултурите;

- правила и нормативи за прилагане на ОУП.

- предложеният картен материал към ИОУП е непълен, като липсват картен материал на крайбрежните землища в мащаб 1:10000, както се изисква от заданието на проекта за ИОУП. Дори е със съдържание различно от изисканото в чл. 18 ал. 6 на Наредба 8/2001 като земеделските и горските територии са представен в цветове, които са с почти еднакъв нюанс до тези избрани за представяне на урбанизираните територии. Това затруднява правилната разчитаемост на картния материал, подложен на обществено обсъждане и създава предпоставки за различни тълкувания. В картния материал липсват и задължителните елементи - пътна мрежа, железопътни линии, гари, пристанища, летища, електропроводи, газопроводи, нефтопроводи, електронни съобщителни мрежи, водопроводи, канализационни колектори, електрически подстанции, пречиствателни станции за питейни и отпадъчни води, понижителни и разпределителни станции и др., което категорично не позволява на гражданите да преценят доколко проекта за ИУОП ще окаже въздействие върху предмета и целите на защитените зони.

Всички тези липси ограничават възможността на гражданите да се запознаят с планиранията на проекта за ИОУП, които се изискват от Наредба 8/2001 за обема и съдържанието на устройствените планове и по специално на посочените в чл. 16, ал. 2: пределно допустимите рекреационни капацитети на курортните населени места, курортите, ваканционните селища и вилните зони; териториите и зоните, в които не се допуска ново строителство и разширяване строителните граници на съществуващите урбанизирани територии; устройствените правила и нормативи за застрояване на съществуващи и бъдещи урбанизирани територии; териториите със защитни и специални гори с рекреационно значение, както и териториите, които ще се устроят като крайбрежни паркове и градини; териториите и участъците от акваторията със статут на недвижими културни ценности. Това е предпоставка за неправилно оценяване и представяне на своите становища от заинтересованата общественост относно степента на въздействие на проекта за ИОУП върху предмета и целите на защитените зони от Натура 2000.

В нарушение на императивните разпоредби на чл. 17а на ЗУЧК ИОУП предвижда урбанизация, строителството, промяна на предназначението върху подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни, планирани за застрояване с режим ОК-3 – Територии за курорт и допълващи дейности.

В. По отношение на ДОСВ

От информацията, съдържаща се в ДОСВ на план/програма „Изменение на общ устройствен план (ИОУП) на Община Царево“ се открояват следните неточности:

- Липсва описание и анализ на въздействието върху акваторията на ЗЗ „Ропотамо“, което като част от Крайбрежието, обхваща близо ⅓ от бреговата ивица на Община Царево в участъка между р. Караагач и гр. Царево.

- Границите на ЗЗ „Странджа“ не са отразени коректно в ДОСВ на ИОУП на Община Царево и някои части на ИОУП противоречат на изискванията на Наредбата за ОС, ЗБР и Директива 92/43/ЕИО.

- Липсва задължителната оценка на кумулативния ефект от реализацията на процесния план и други планове, програми, проекти и инвестиционни предложения, одобрени или в процес на одобрение от съответните органи и засягащи защитените зони по ЗБР в обхвата на ИОУП на Община Царево.

- Тъй като с ИОУП на Община Царево се предвижда изключително голямо застрояване на Защитена зона „Странджа“, и по-прекомерно в крайбрежните зони на Резово, Синеморец и Варвара, с ДОСВ не е отчетено въздействието както на необходимата инфраструктура за доставка на чисти питейни води за новопроектираните урбанизирани територии в ЗЗ „Странджа“, така за необходимата техническа инфраструктура за електроснабдяването на новопроектираните урбанизирани територии в ЗЗ „Странджа“.

Някои от местообитанията, обект на опазване на ЗЗ Странджа след процедиране на ИОУП ще бъдат увредени значително, но в ДОСВ тяхната оценка на степента за въздействие е невярно изведена, като „нулева“, при условие, че най-малкото, предвидената площна загуба в проценти при някои доближава 1%, което всъщност е доказателство за значително отрицателно въздействие. Такива природни местообитания са: 2120 Подвижни дюни с Ammophila arenaria по крайбрежната ивица (бели дюни) – 2,88%; 2130 Неподвижни крайбрежни дюни с тревна растителност (сиви дюни) – 4,73%; 2180 Облесени дюни – 0,38%; 2190 Влажни понижения между дюните – 0,7%; 6210 Сухи тревни и храстови съобщества на варовик (Festuco-Brometalia) – 0,57%; 6430 Хидрофилни съобщества от високи треви в равнините и в планинския до алпийския пояс – 0,4%; 6510 Низинни сенокосни ливади – 0,51%; 91F0 Крайречни смесени гори от Quercus robur, Ulmus laevis и Fraxinus excelsior или Fraxinus angustifolia покрай големи реки (Ulmenion minoris) – 0,8%, също така за видовете: Остроух нощник (Myotis blythii) – 0,55%; Шипоопашата костенурка (Testudo hermanni) – 0,40%; Шипобедрена костенурка (Testudo graeca) – 1,17%; Обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis) – 0,77%; Каспийска блатна костенурка (Mauremis rivulata) – 0,81%; Видра (Lutra lutra) – 0,86%; Пъстър смок (Elaphe sauromates) – 0,97%.

В заключение смятаме, че в Доклад за оценка степента на въздействие на план/програма „Изменение на общ устройствен план (ИОУП) на Община Царево“ има съществени нарушения на законодателството и процедурата за обществени консултации, а така също поради съществени пропуски в информацията, значително въздействие върху определени типове природни местообитания и местообитания на видове би следвало ДОСВ да бъде върнат за значителна преработка, тъй като в този вид не може да послужи пред контролния орган - МОСВ да вземе обективно решение.