На 20 септември МОСВ обяви, че е наложена санкция от 10 000 лева на кмета на община Сапарева баня, възложител на проекта за реконструкция на пътя хижа „Пионерска” – Паничище, тъй като се извършва без преценка на необходимостта от оценка за въздействието върху околната среда. Два дни преди това съобщение, кметът на общината, инж. Сашо Иванов, обяви по Българското Национално радио, че ще подаде възражение срещу акта и ще обжалва. Дори да бъде платена, санкцията е смешно ниска за увреждането на изключително ценна природна територия.
„Санкцията за незаконното строителство в Рила не го прави по-законно, коментира Цвета Христова от коалицията За да остане природа в България и продължава: „В случай, че мерките се изчерпат с това единствено действие, то ще бъде измиване на ръцете от страна на МОСВ. За да има реален резултат и налагане на законност, институциите са длъжни да спрат изграждането на обектите до отстраняване на нарушенията.“
Коалицията настоява министърът на околната среда и водите освен да постанови спиране на строителните работи, да издаде заповед за спиране на дейностите по чл. 19 от Закона за биологичното разнообразие, тъй като се засяга защитена зона Рила.
Припомняме, че в момента до границата и на територията на национален парк Рила се осъществяват следните нарушения:
СТРОЯТ СЕ НОВИ и се разширяват пътища от Паничище до хижа Пионерска и хижа Рилски езера без необходимите разрешителни по Закона за опазване на околната среда;
пътят, който на места е и граница на Националния парк, се разширява за сметка на насипа, т.е. навлиза в парка от 1,5 до 4 м. Тези резултати от проверката на РИОСВ и Дирекция на Национален парк Рила и МОСВ не бяха оповестени, въпреки че проверката бе обявена публично на 21 август 2007 в сайта на министерството;
изгражда се лифт от Паничище до хижа Рилски езера, от който 4 пилона (около 1 км) са на територията на парка, като се цитират разрешения отпреди 10 години, чиято давност отдавна е изтекла. В националния регистър на концесиите липсва информация да има договор за концесия за тази част от лифта която е в Националния парка, който е изключителна държавна собственост. Няма информация за актуална процедура по ОВОС.
Освен че навлизат на територията на Националния парк, пътищата и лифтът засягат две защитени зони от мрежата Натура 2000 – Рила и Рила-Буфер. Неподлагането на специфичната оценка за съвместимост по Закона за биологичното разнообразие е поредното сериозно закононарушение.
Увреждането на защитена територия (каквато е парк Рила) и унищожаването на защитени видове (каквито са отрязаните дървета) е престъпления по чл.278в от Наказателния кодекс.
За контакти:
инж. Тома Белев, Федерация на природозащитни сдружения "Зелени Балкани" - 0888 100 373
Катерина Раковска – Световен фонд за дивата природа/Дунавско-Карпатска програма – 865 61 30, 0886 178 373
Цвета Христова, ЕС "За Земята" - 0895 461 590,cveta@zazemiata.org/ cveta.hristova@gmail.com
Строителството на път в Рила санкционирано - строителството продължава
21 Септ. 2007
54