Ски зона Трявна на 1100 м н.в.?!

21 Окт. 2007
79
Напук на глобалното затопляне Община Трявна решава да развива ски туризма на 1100 м н.в. Въпреки че няма сняг, въпреки, че ще се отнеме от водата за пиене, че може да се разруши китното балканско градче, в понеделник в Трявна се провеждат консултации за поредната, (една от 12-те) ски зони в страната.
Над 20 граждани с корени от Трявна изразяват опасенията си срещу ски зоната. Сред основните възражения са: “В района от десет години няма снегозадържане, необходимо за функциониране на ски зона и това прави строителството на ски курорт изключително нецелесъобразно”. “В района винаги е имало проблеми с водоснабдяването поради липса на достатъчно питейна вода. Реализирането на мащабно строителство на ски съоръжения и леглова база, в това число и използването на изкуствен сняг, ще доведе до засилване на този проблем и значително влошаване на условията за живот. Строителството на ски зоната ще доведе до прахово и шумово замърсяване, ерозия, обезлесяване и още по-силно засушаване на целия регион. Това ще намали драстично качеството на околната среда, което представлява най-голямата ценност на региона.”, споделя Таня Георгиева – Шнел, една от вносителките на становището.

В становище от друга група граждани. , високо образовани, част от които получили образованието си в чужбина, но родом от възрожденския град, се споделя, че "Районът, избран за развитие на зимен курорт, е неподходящ за строеж на писти поради малката надморска височина. Заплахи от ски зоната са - понижаване качеството на питейната вода за града, засилена ерозия по долината на реката и повишаване на риска от наводнения по долното течение на Тревненската река." Гражданите искат "обстойна икономическа оценка и проучване на пазара, които недвусмислено да докажат финансовата устойчивост на проекта" като настояват да сезапази "наложилия се вече на туристическия пазар имидж на Трявна като дестинация с културно-историческа стойност би спечелил повече от устойчивото и добре планирано развитие на селски, културен и еко туризъм, базиращ се на местните обичаи, природа и съществуващи забележителности".

Становище против е внесено от коалиция от неправителствени организации “За да остане природа в България” . “Сред основните закононарушения, които се посочваме е, че екологичната оценка на проекта на ОУП посочва, че няма достатъчно данни за наличието на ценни за опазване видове и местообитания в региона, което прави съществуващата оценка недостатъчна за вземане на решение за строителство. Настояваме за нова реална екологична оценка относно наличието на ценни за опазване видове и местообитания както и за въздействието, което проектът ще окаже върху тях.”, сподели Цвета Христова от Коалиция “За да остане природа в България”.
”Площите, предвидени за ски зоната попадат в границите на проекто-зона „Българка” от европейската мрежа НАТУРА 2000. Настояваме проектът да бъд е подложен на оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване на защитената зона, по реда на чл. 31 от ЗБР и Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта от 11 септември 2007 г.”, споделя Катерина Раковска от WWF Дунавско-карпатска програма в България, които внасят свое становище против също.
Становищата ни се обединявят в това, че вносителити им не са против икономичското развитие на община Трявна, и покрепят начинанията на общината за развитието на всякакви устойчиви форми на туризъм като селски, културен, екологичен, образователени др. Но всички планове и проекти трябва да оказват минимално влияние върху природата, тъй като запазената природна среда е най-големия ресурс на региона и той трябва да се опазва приоритетно!”

За контакти:
Таня Георгиева – Шнел, гражданин и представител на Коалиция "Да остане природа"(присъства на общественото обсъждане в Трявна) - tanjageorgieva@abv.bg
Катерина Раковска, координатор "Защитени територии", WWF Дунавско-карпатска програма, София 1421, ул. Цанко Церковски 67, ап.3, тел./факс 0964 05 45, тел. 02 865 61 30, krakovska@wwfdcp.bg, www.panda.org/bulgaria

Цвета Христова, Екологично сдружение “За Земята” – 0895 461 590, cveta.hristova@gmail.com