При сравнение на картите 10 дка са отнети от пътя Паничище - Пионерска и 10 дка в района на курорт Паничище. (Виж Справка от вписвания на Рила спорт АД.)
На практика ски курортът "Паничище - Езерата - Кабул" се строи
На зелено вече се продават ваканционните апартаменти, въпреки че все още не са построени. Скрити като противопожарни просеки вече се изсякоха просеки за писта и ски съоръжения. Община Сапарева баня и инвеститорът съобщават, че за новите ски писти и съоръжения няма да се сече, а ще се използват противопожарни просеки. Като собственик на "общинските гори" Общината възлага да се проектират "противопожарни просеки" по трасетатата на пистите и лифтовете. С удивителна точност съвпада трасето на писта №4 над м. Гюндера и "противопожарната просека". Точно съвпадат и трасетата на двете писти №1 с 2 около "лифта Пионерска - Рилски езера".
Предаване на обществените интереси при продажба и замяна на недвижими имоти от Община и Областен управител
Сделките с имоти в района на Паничище бихма могли да бъда учебникарски пример за студентите юристи за заобикаляне на закона и привидни сделки, твърдят юристи. (Виж Справка от вписвания на Рила спорт А - http://forthenature.org/upload/documents/RilaSportProperty.pdf)
Общински ли са общинските гори в района на Паничище?
С решение на Общинска служба Земеделие и гори, противно на закона и инструкциите, въпреки че никога не е имало общински гори там, "се връщат общинските гори" на Община Сапарева баня. Това е в нарушение на Закона за възстановяване на земите и горите от горския фонд.
Държавно лесничейство - Дупница, дотогава стопанисвало тези гори, завежда гражданско дело по реда на чл.108 от Закона за собствеността. В Районен съд - Дупница Държавното лесничейство печели делото. По-късно Община Сапарева баня обжалва решението на Раойнния съд - Дупница пред Кюстендилски окръжен съд. Делото се решава окончателно във Върховния касационен съд в полза на Община Сапарева баня. Другото дело за "общинските гори" е с административен характер. Образувано по жалба на Община Сапарева баня срещу решението на Общинска Служба Земеделие и гори - Дупница, с което на практика отменя решението на Общинска служба земеделие и гори - Сапарева баня, с което се "връщат общинските гори". Служба Земеделие и гори в Дупница издава това решение по предложение на миснитъра на земеделието и горите, в момент когато службата в Община Сапарева баня е закрита. Община Сапарева баня обжалва и печели на първа инстанция, след което Председателят на съда в Кюстендил решава в полза на Общината, изчаквайки произнасяне на Върховния административен съд по дело с предмет същите гори.
Обществените досега хижи се превръщат в хотели
Хижите Рилски езера, Скаквица и Пионерска за взети (с учредено право на ползване и под аренда) и се превръщат в хотели, където нежеланите гости (например с природозащитни интереси са изпъждани).
Извършени са престъпления
Коалицията "За да остане природа в България" ще изпрати сигнал за стопански престъпления и безстопанственост за разпоредителните сделки в района на Паничище. Юристите на коалицията настояват да се търси наказателна отговорност на отговорните областен управител, Кмет на Община Сапарева баня и други длъжностни лица. Все още нямаме отговор относно това, докъде е стигнала прокуратурата с престъпленията по чл. 278 в - повреждане на защитена територия и унищожаване на защитени видове.
Другите ски курорти
Случаят Паничище е само емблема на случаващото се в Рила и българските планини. Схемата е една и съща и вече е приложена по Черноморието и Банско. Резултатите са ясни и категорични. Инвеститори и общини заставват зад 12 проекта за ски курорти в националните ни и природни паркове: за Рила: Супер Боровец, Искорвете, Супер Паничище, Бодрост, Семково; Пирин: Кулиното, Банско, Безбог, Стара Планина: Трявна, Узана; Родопите: Супер Перелик и т.н.
Как гражданите подпомагат контрола за спазване на закона в Нацинален парк "Рила" на 11 акции и множество проверки на терен?
Бездействието на властите относно липсата на контрол на строителни дейности и движение на моторни превозни средстава в Националния парк предизвиква 11 акции на терен, в които млади и ентусизирани граждани искат да помогнат на властите да контролират спазването на закона. Резултатите са нанасянето на лека телесна повреда на природозащитник, заплашване с отнемане на живота на младите хора.
Въпросът, който поставя експертите от коалицията е, как гражданите и неправителствени организации, подкрепени от медиите, да подпомогнат институциите да спазват закона и зачитат обществените интереси?
За повече въпроси:
инж. Тома Белев - Асоциация на парковете в България,0888 100 373
инж. Константин Дичев - Зелени Балкани - 0886 966 583, 032 62 69 15, kdichev@greenbalkans.org
Цвета Христова - За Земята - 0895 461 590
адв.Свилен Овчаров - Български хелзински комитет - svilen@bghelsinki.org
Катерина Раковска - WWF Дунавско-Карпатска програма - krakovska@wwfdcp.bg
Документи и карти:http://forthenature.org/documents/2
Снимки:http://forthenature.org/gallery
Видео:http://forthenature.org/gallery
Как да подпомогнем институциите в България да спазват закона и зачитат обществените интереси? Случаят Паничище
20 Ноем. 2007
33