Фестивал на хляба в Източните Родопи

25 Юли 2011
4207
Фестивал на хляба в Източните Родопи
На фестивала са очаквани производители и почитатели на биологични житни култури,  природолюбители, радетели на българските традиции и най-вече тези, които имат предпочитания към лимеца – най-старата житна култура в България. Всички те ще могат да видят с очите си пътя на хляба от лимец – от жътвата до изпичането му.

Програмата предвижда в петък, 22 юли да се захване квас за хляба /от диворастящ хмел/ по стара технология. Следващият ден, 23 юли, започва жътва на лимец, последвана от отвяване на зърното от плявата, мелене на хромел, месене и изпичане на хляб от лимец, а накрая – дегустирането му. Следобед е предвидена дискусия на тема „Лимецът от древността до днес – храната на бъдещето”. Вижте тук програмата на Фестивала на хляба

За първи път подобна възстановка на жътва на лимец беше организирана на 10 юли 2010 година.

Идеята за Фестивала на хляба в Източните Родопи е на земеделския производител от Рабово Петко Ангелов. Той се занимава с възраждането на лимеца от шест години. Започнал е с една шепа зърна, а днес обработва 48 дка лимец. Хлябът от лимец е една от атракциите, които Петко Ангелов и съпругата му Стефка предлагат на туристите в къщата си за гости „Тепавицата” в с. Рабово.

Петко Ангелов очаква сертификатът за лимеца му като биопродукт да излезе през 2012 година. За сертификата Петко Ангелов получава от края на 2009 г. експертна и финансова помощ от българско-холандския проект за устойчивото развитие на Източните Родопи „Новото тракийско злато” чрез компонента му биоземеделие. Проектът подкрепя семейство Ангелови и за довършването на къщата им за гости чрез компонента си за екотуризъм.


Повече информация за проекта „Новото тракийско злато”:
„Новото тракийско злато” e петгодишен проект (2009-2014) за устойчивото развитие на Източните Родопи, изпълняван от холандските природозащитни организации АРК и Авалон, които имат голям международен опит в проекти за опазване на околната среда и биоземеделието. Проектът е финансиран от Националната пощенска лотария на Холандия, най-голямата в страната благотворителна лотария, която подпомага 75 неправителствени организации, работещи за по-честен и по-зелен свят.

„Новото тракийско злато” е уникален проект, съчетаващ в интегриран подход работата по трите компонента: дива природа, биологично земеделие и екотуризъм. Според екипа на проекта опазвайки и възстановявайки дивата природа на Източни Родопи и запазването на типичния мозаечен ландшафт чрез природосъобразно пашуване може да се създаде база за развитието на нова зелена икономика в района. Източните Родопи имат всички предпоставки да се превърнат в център за екотуризъм – уникална природа, изключително разнообразие на флора и фауна, богато културно наследство. Съчетано с екотуризма биологичното земеделие не само дава качествена храна, но създава работни места, повишава жизнения стандарт на местните хора и намалява обезлюдяването на района.


Вижте повече на: www.newthraciangold.com

На сайта ще намерите и информация за конкурса за най-хубавата снимка и най-добрия пътепис от Източните Родопи, обявен от проекта „Новото тракийско злато” на 1 юли.