Коалицията от 17 природозащитни организации „За да остане природа в България” предупреждава, че окончателното отпадане на зоната „Рила Буфер” от списъка с места от европейската екологична мрежа Натура 2000 приближава България до санкции от страна на Европейската комисия.
Правителството изключи „Рила Буфер” основно заради инвеститорския интерес към новите ски курорти „Супер Боровец”, „Супер Паничище” и „Бодрост/Картала”. Инвеститорският интерес обаче не е критерий - единствено научните аргументи се взимат предвид при изграждането на мрежата, припомнят природозащитниците.
Натискът на Европейската комисия, който е възможно да стигне и до дело в Съда на европейските общности, ще принуди българското правителство да върне „Рила Буфер” в списъка с Натура 2000 места. Санкциите обаче ще се плащат от българските граждани, а не от инвеститорите, казват от коалицията „За да остане природа в България”.
За контакти:
- Цвета Христова, ЕС "За Земята" - 0895 461 590,cveta@zazemiata.org/ cveta.hristova@gmail.com
- инж. Тома Белев, Федерация на природозащитни сдружения "Зелени Балкани" - 0888 100 373
Допълнителна информация:
В коалицията „За да остане природа в България” участват Асоциацията на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българската фондация “Биоразнообразие”, Информационния и учебен център по екология, Национално Движение “Екогласност”, Сдружение “Агролинк”, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение „За Земята”, Сдружение „Природа назаем”, СНЦ “Зелени Балкани”, Сдружение „Природен Фонд”, ИУЕК към Студентски съвет на СУ „Св. Климент Охридски”, Софийско гражданско сдружение „Щастливеца”, гражданска група „Да спасим Иракли” и WWF Дунавско–Карпатска програма България.
Отпадането на зоната „Рила Буфер” от Натура 2000 приближава България до санкциите на Европейската комисия
29 Ноем. 2007
55