Организациите припомнят, че българското правителство не включи Защитена зона Рила–буфер в местата от европейската екологична мрежа Натура 2000, въпреки че ценността й е била потвърдена от Българска академия на науките.
Деветте международни организации искат да разберат и какви мерки ще се вземат по строителството на път и лифт в района на Седемте рилски езера в Защитена зона Рила–буфер и Национален парк Рила, които се извършват с редица нарушения.
Организациите припомнят, че под формата на противопожарни просеки в Рила–буфер е започнало строителството на три планирани писти от неразрешената скизона Паничище–Езерата–връх Кабул.
Международните организации CEEWEB (Централно- и Източноевропейска работна група за биологично разнообразие), BirdLife International, федерация EUROPARKS, European Environmental Bureau (Европейско бюро по околна среда), Scottish Natural Heritage (Шотландска служба за природно наследство), Mountain Protection Commission, Union Internationale des Associations d"Alpinisme (Комисия за защита на планините към Международния съюз на асоциациите по алпинизъм), Euronature, WWF (Световeн фонд за дивата природа) искат да се вземат спешни административни мерки за запазването на Национален парк Рила и на предложената Защитена зона Рила-буфер около него.
Писмото им е изпратено до българските институции, сред които председателите на българския парламент и Комисията по околната среда и водите, министъра на околната среда и водите, ръководителя на Държавна агенция по горите.
За контакти:
- Катерина Раковска, WWF Дунавско-Карпатска програма България, 02/ 8656130, 0886 178 373
Международни организации искат българските институции да спрат незаконни строежи в Национален парк Рила
21 Яну. 2008
61