Повод за шествието беше изминалата една година от внасяне в 7 държавни институции на 50 хиляди подписа в подкрепа на петиция “За да остане природа в България”.
«В момента със заплаха се вземат под аренда обществените досега хижи в Национален парк Рила, за да се превърнат в хотели. До тях се строят незаконни пътища, по които се движат джипове и моторни шейни, въпреки че това е забранено от Закона за защитените територии. Това създава опасност за скиори и туристи. За съжаление имаше и нещастни случаи – загинал човек с моторна шейна в района на Седемте рилски езера и блъсната от шейна сноубордистка край хижа «Рилски езера», обясни Полина Кирева от «Граждани за Рила».
Преди уличното шествие представители на коалицията от 18 неправителствени организации «За да остане природа в България», както и от гражданските групи «Да спасим Иракли» и «Граждани за Рила» проведоха срещи с Комисията по околна среда и води на Народното събрание и в Министерството на околната среда и водите.
Председателят на Комисията по околна среда и води в парламента Георги Божинов не пое конкретни ангажименти, но заяви, че собственици на хотели, лобирали срещу Паничище заради собствения си интерес.
Заместник министрите на околната среда и водите Йордан Дардов и Чавдар Георгиев, както и представителят на Национална служба за защита на природата към министерството Михаил Михайлов, не бяха сигурни дали строителството на Паничище е “незаконно”. Министър Дардов призна, че пътят от Паничище до хижа Пионерска навлиза на територията на Национален парк Рила, но само с 2 дка. Коментар за пътя към самата хижа «Рилски езера» не беше направен.
Стана ясно, че днес министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров внася в Междуведомствената комисия към МС предложение да отпадне спорната т.3 от Решението на МС за Натура 2000. Чрез тази вратичка могат да бъдат изключвани тези територии от зоните от Натура 2000, за които има приет Общ устройствен или Подробен устройствен план. От това се възползват общините със засилен интерес на инвеститори.
Според МОСВ до дни ще бъдат подписани заповедите за обявяване на Натура 2000 зоните.
Природозащитниците предложиха промени в системата за Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС). В момента инвеститорът плаща за ОВОС директно на експерта и рядко получава отрицателно становище. Предложението е инвеститорът да плаща на държавата, като тя възлага поръчка на независим експерт. Бяха обсъждани и необходимостта от промени в Закона за устройство на територията. Съгласие не беше постигнато.
По време на срещата в МОСВ група алпинисти опънаха транспарант с надпис “Рила виси на косъм” в съседство с входа на министерството. Така те искаха да покажат, че МОСВ не върши работата си, тъй като вместо да прилага природозащитното законодателство, говори за натиска от инвеститори и нуждата от икономическо развитие на страната.
Следващата артистична акция на природозащитниците носи работното заглавие «Закриване на министерство на околната среда и водите».
За контакти:
За въпроси относно шествието:
Полина Кирева – «Граждани За Рила», тел. 0885 74 17 85
За въпроси относно срещата в парламента:
Петко Цветков – Българска Фондация Биоразнообразие, коалиция «За да остане природа в България», тел. 0887 522206
Катерина Раковска, WWF Дунавско – Карпатска програма България, коалиция «За да остане природа в България», 02/8656130
За въпроси относно срещата в МОСВ:
Андрей Ковачев, СДП «Балкани», коалиция «За да остане природа в България», тел. 0887 788 218
Веселин Паскалев, «Зелени адвокати», тел. 0885 441 261
На 23.01 - серия от срещи и събития заради незаконните строежи на Рила
24 Яну. 2008
58