До референдума в Бургас относно петролопровода Бургас-Александруполис остават 12 дни

05 Фев. 2008
33
Разтоварването посредством буйове става като корабът се приближава до буя (технологично съоръжена шамандура с тежест 70-80 тона) и чрез 250-300м дълги шлангове подава нефта към него с дебит 10 000 тона на час. Нови шлангове водят от буйовете към тръбопровода на дъното. Шланговете се движат с кораба, огъват се от течението и вълните. Направени от специална материя, но си остават единствената преграда между нефта и водата. Влекач опъва всеки танкер да не се удари в буя, от което би последвало изтичане и експлозия. Технически или човешки грешки, вълнение, близостта до дъното - разливи ще са неизбежни.

Оценка за влиянието върху околната среда до момента липсва. В тристранното споразумение липсват текстове за защита на Черно море от инциденти. Кой и как ще финансира упоменат авариен фонд е оставено неясно. Не се упоменават гаранционен фонд или компенсации при катастрофа. Неясно е разпределението на отговорностите при аварии.

А пострадалите ще сме ние и нашите деца. Бургас-Александруполис е енергиен и инфраструктурен проект, важен за България, но основните негативи ще се проявят в Бургаска община. Вариантът за реализирането му чрез моно-буйове е неприемлив.

Повече за проекта: проблемът, здравето, въздействието върху околната среда, икономиката, туризмът, полезни връзки и начините да помогнете активно, ако сте от региона на Бургас, четете ТУК.

Ако не сте от Бургас, но се интересувате от България и Бургас, можете да се подпишете в ПОДПИСКА.

И най-важното - препратете ИНТЕРНЕТ СТРАНИЦАТА WWW.BGBUI.COM и информирайте познатите си!