Обучение за работа с пространствени данни и употребата им при мониторинга на териториалното развитие за участници от НПО

Обучение за работа с пространствени данни и употребата им при мониторинга на териториалното развитие за участници от НПО
По време на тридневното обучение експерт от екипа на проекта изнесе поредица от презентации, които имаха за цел да запознаят участниците какво представляват географските информационни системи, какви са техните основни компоненти и как се борави с тях. Основен акцент в програмата беше създаване и подобряване капацитета както на представителите на организацията, изпълняваща проекта, така и на представители на други НПО от България да работят с пространствени данни и да прилагат употребата им при наблюдение на териториалното развитие в различните им райони на дейност в страната.

Освен презентациите участниците в обучението преминаха през серия от модули, които имаха за цел да развият практическите им умения и знания за работа с ГИС и по-специално: изобразяване на пространствени и таблични данни, подаване на пространствени и атрибутивни заявки, редакция на пространствени и атрибутивни данни и картографско оформление. Модулите дадоха възможност на всеки обучаващ се да работи по конкретни задачи и да приложи на практика знанията, предоставени по време на курса.

Примерите и задачите бяха специално подготвени и подбрани, така че да включват конкретни случаи от практиката на природозащитниците, за да демонстрират по-пъноценно връзката между пространствените данни и възможностите за тяхното прилагане за защита на природата. Бяха демонстрирани и приложение на ГИС за създаване на платформи за подаване и отразяване на сигнали за бракониерство, незаконни сечи и т.н.

Специален акцент в обучението беше и представянето на разработващата се по проекта уеб базирана ГИС платформа, която обединява пространствените данни на БФБ и предоставя публичен интернет достъп до тях. Участниците в обучението имаха шанса да тестват бета версията на платформата и да разгледат част от база данните, до които тя осигурява достъп.
Преминалите успешно курса получиха сертификат, както и флаш памети с презентации и полезна теоритична и практична информация. Обучението беше прието с огромен ентусиазъм от всички участници и получи множество положителни оценки и коментари както за качеството и начина на преподаване, така и за ползата от курса за подобряване на капацитета за работа с пространствени данни на НПО и на комуникацията между различните организации. Те изразиха и готовност да продължат да усъвършенстват уменията си в приложението на географските информационни системи на бъдещи обучения за по-напреднали.

Материалите, използвани по време на обучението са достъпни и на интернет страницата на проекта: www.gis.biodiversity.bg

Провеждането на „Обучение за мониторинг и застъпничество с помощта на пространствени данни за младежи“ е в две части и е част от изпълненито на проект “Повишаване капацитета на НПО, младежи и граждани за работа с географски информационни системи (ГИС) и чрез тях подобряване на уменията им за мониторинг и застъпничество за политиките на устойчиво развитие на регионите”, който се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. Повече информация за Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. може да бъде открита на: http://www.ngogrants.bg/