Кралят на виното отказва короната и предупреждава:

13 Фев. 2015
1325
Кралят на виното отказва короната и предупреждава:
На 12.02.2015 година в село Ракитница, Старозагорско, традиционният празник на лозарите и виното, който селото чества от години, премина под знака на работещи булдозери, разчистващи гори и общински земи за изграждането на сметище. Местните хора вече 6 години ( от пролетта на 2009г.) се борят с бездушната (и на моменти силно некомпетентна )държавна машина. Проектът за огромно депо за отпадъци, който се предвижда да се построи на неразумно близко отстояние от домовете на хората и овощните им градини ще излива отпадните си води в река Съзлийка - защитена зона, част от Европейската екологична мрежа Натура 2000. В ПУП ( Подробния Устройствен План) на депото не се предвижда истинска пречиствателна станция за отпадни и плитко почвени води, а само „ третиране“ преди да се извърши заустването в защитената зона. Това е сериозен екологичен проблем, но цялостното въздействие, което подобно депо ще има върху хората в района, тяхната земеделска продукция, качеството на водите, въздуха и живота им ще е още по-сериозно. Затова хората от селото продължават битката за правото им на чиста и здравословна околна среда, гарантирано им от Конституцията.

На техния традиционен събор по случай Трифон Зарезан коронованият „Крал на Виното“ Пеньо Радев отказа гласуваната му корона, като символичен жест на предупреждение и протест към безотговорното отношение на общинската и държавна власт към поминъка, здравето и живота на местните хора.

За 6-те години борби с недомисления проект (финансиран с Европейски средства) местните жители и инициативният комитет са провели мероприятия на всички възможни фронтове. Протести, подписки, съдебни дела - съборили са ОВОС-а в Административния съд (ВАС обаче отменя това решение), инициирали са подписки за референдум, писали са до Европейския парламент, Европейския Съд, дори са успели да осъдят председателя на общинския съвет за бездействие. Но въпреки единната и неуморна позиция на жителите на село Ракитница срещу изграждането на депото в съседство с техния дом, кметът на Стара Загора остава глух за протестите на местните хора.

Множество нарушения, заобикаляния или откровени прекроявания на Българските и Европейски закони съпътстват сагата с неудачното общинско решение в Старозагорска област. Подобен тип недообмислено отношение и неправилно третиране на отпадъците, замърсяващо жизнената среда на много български села, които развиват земеделие или екологичен туризъм са сериозен държавен проблем, който периодично буди духовете в цялата страна и касае всички нас.

Членовете на инициативния комитет споделят възмущението си не само от факта, че са заплашвани и изнудвани жители на селото, за да преустановят участието си в отпорните действия, но и че алтернативните варианти за третирането на отпадъци (един от които е предвиждал доста по- разумното изграждане на завод за преработка на отпадъците вместо тяхното складиране върху плодородни земи) не са получили необходимото и навременно внимание от отговорните институции. Подобна държавническа безотговорност (пропуснати срокове и откровени незаконови действия на общински съвет Стара Загора) буди още по- силно възмущение, предвид факта, че 250 декара гора (подарена на общината от Министерство на земеделието и храните) бива моментално изсечена и безследно изкоренена, за да се отвори място за площадка за смет! Местните жители обсъждат бъдещи законови действия и протести, ако гласът на разума не бъде чут.