Другата страна на Банско

02 Март 2015
1821
Другата страна на Банско
Младите планинари отбелязват, че любимото им хоби може да се практикува безпрепятсвено в курорта в Пирин в сегашното му състояние и че за тях е важно да бъде запазен балансът между възможността за каране на ски в курорти и в дивата природа.

Ски-зона Банско се намира в сърцето на Национален парк Пирин – защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии. Паркът е известен с изключитлено ценното си разнообразие на растителни видове, голяма част от които ендемични – видове, които се срещат само в Пирин планина и никъде другаде по света. В Пирин могат да се видят една трета от растенията в България. Най-старите дървета - мури в България също са там. Пирин е дом за много диви Балкански кози, мечки и над 150 вида птици.

Национален парк Пирин е и обект на световното наследство на ЮНЕСКО.

В писмото се разказва и за тъмната страна на Банско – тази, която организаторите на Ски купата никога не биха споделили със своите гости.
Младите планинари си спомнят за уютния градът Банско преди години, където човек винаги е можел да отседне в къща за гости държана от местно семейство. За съжаление тези хора сега работят като обслужващ персонал в големи хотели на чужди собственици.
В писмото са описани плановете за десетократно разширение на територията на ски-зона Банско в сърцевината на Националния парк в противоречие със закона, което ще унищожи вековни гори от бяла и черна мура и ще има голям негативен ефект върху дивата природа на Пирин планина. Споменати са и нарушенията извършени от концесионера на ски-зоната в миналото, но останали ненаказани до момента. Любителите на планината са обърнали внимание и на влиянието на промените в климата върху снежната покривка и тяхната роля при взимане на решение за изграждане на нови ски съоръжения.

С пожелание за добро представяне на състезанието, младите планинари се объщат към състезателите с молба да чуят и другата история за Банско, която няма да им бъде разказана от организаторите на Световната купа.