През ноември миналата година, на акваторията на природен парк „Персина“, пуснахме над 11 хиляди чиги. Тази година продължихме с останалите 40 000 край Лом и Ветрен и така покрихме горната, средната и долната част на реката.
Чигите са отгледани в близки до естествените условия и всяка е маркирана с уникална марка, която ще позволи да разберем след време да ги разпознаем. Правим и изследвания на местата на размножаване на есетрите – за три години нашите експерти натрупаха 420 дни теренна работа в търсене на малки есетри и оплодени яйца. Два екипа изпробваха различни методики за улов на оплодени яйца и на малки рибки. Точно преди една година, хванахме Апостол – новоизлюпена морунка, която се появи в мрежите на екипа при последното пускане за деня на връх деня на Дунав.
Предизвикателствата пред опазването и отглеждането на застрашени видове понякога са непредвидими. Температурата на Дунав например – 2013 година беше най-студената за последните 100 години, а 2014г. – най-топлата.
„Срещнахме неочаквани трудности по време на производството на есетрите, още от самото начало. Много трудно намерихме кой да произведе рибите – наложи се да пуснем тръжната процедура на два пъти. След това имахме проблеми със самите риби – не успяхме да произведем пъструги. Но всичко беше полезен опит и успяхме да постигнем най-важното – да тестваме и установим работеща методиката. Вече знаем какво е необходимо и се надяваме държавата да поеме щафетата с по-мащабни и редовни разселвания, за да се подпомогне възстановяването на видовете“, обясни Веселина Кавръкова, програмен ръководител на WWF България.
Направихме и оценка на законодателството за есетрите. „Планът за действие за опазване на есетровите риби изтече в края на 2014 година. Ние направихме препоръки за неговото продължение и се надяваме скоро те да бъдат разгледани и да се приеме нов, адекватен план за действие“, коментира г-жа Кавръкова.
Всичките ни усилия биха имали малък ефект ако не въвлечем и местните общности в опазването на есетрите. През октомври 2014 г. започнахме обучения на рибари за кандидатстване по европейски програми за земеделие и рибарство. С наша помощ беше създадено рибарско сдружение в Никопол и ще продължим да го подкрепяме, особено при кандидатстването с пилотния им проект.
Включихме и рибарското сдружение във с. Ветрен в теренните изследвания за малки чиги тази година. Обучихме рибарите на методика на мониторинг на есетровите видове. Така те ще могат да се включат е една бъдеща правителствена програма за мониторинг на Дунав, каквито съществуват в редица други европейски държави, като Румъния.
Освен с рибарите се свързахме и с фермите за отглеждане на есетри, за да започнем сериозна програма за опазването на есетрите. Три ферми в България и четири в Румъния направиха първата стъпка като подписаха етичен кодекс за производителите на хайвер и есетрови продукти и така показаха своята ангажираност към опазването на дивите популации.
Всеки може да стане закрилник на есетрите в Дунав, вижте как на https://www.spasetedivatapriroda.bg/esetra
Повече информация есетрите можете да намерите на сайта на WWF и на esetri.wwf.bg. Ако имате интерес към снимки от работата на WWF за есетрите, не се колебайте да се свържете с нас.