Създаването на серийния обект би било естествено разширение на обхвата на вече съществуващия от 2007 обект на световното наследство „Вековните букови гори на Карпатите“, разположен на територията на Словакия и Украйна, който вече беше разширен веднъж посредством включването в обхвата си на „Старите букови гори на Германия“. Предлаганото допълнително увеличаване на обхвата на обекта е резултат от многостранни срещи на експерти от цяла Европа, предложили и гласували списък с добре съхранени, представителни, естествени букови гори от 12-те региона на разпространение на вида в Континента. Разширението има за цел да постигане по-голяма представителност и обезпечаване на цялостен подход при опазването на вековните букови гори – общото наследство на Европа.
Сред предложените територии за включване в серийния транснационален обект е и част от Национален парк „Централен Балкан“. Компонентът „Централен Балкан“ е представен от 9-те природни резервата, попадащи на територията на Парка – „Боатин“, „Царичина“, „Козя стена“, „Стенето“, „Стара река“, „Джендема“, „Северен Джендем“, „Пеещи скали“ и „Соколна“. Категорията резерват според българското законодателство (Закон за защитените територии) осигурява най-висока степен на защита на представителни територии с висока природозащитна значимост. Това е доказателство, че Българската държава вече е осигурила охраната на тези територии и те напълно заслужено биха били пълноценна част от сериен обект на световното наследство.
В началото на 2015 г. партньорите по серийния обект, съгласно приетия от тях график, представиха в Секретариата на ЮНЕСКО попълнен формуляр за включване на конкретните обекти на тяхна територия в индикативния списък към Конвенцията за световно наследство. След срещата във Виена вече официално тече периодът за изготвяне на общото номинационно досие на страните-партньори. То трябва да бъде представено пред експертите на ЮНЕСКО в края на месец септември 2015 г.
Първа работна среща по нова ЮНЕСКО номинация
15 Юли 2015
1193