Екоминистърът предупредена за заплахата от застрояването на Рила, Пирин и Витоша чрез новите им планове за управление

25 Септ. 2015
1547
Екоминистърът предупредена за заплахата от застрояването на Рила, Пирин и Витоша чрез новите им планове за управление
Природозащитниците предупредиха, че съществува опасност трите най-популярни български планини да бъдат застроени, като това стане чрез финансираните с европейски средства техни нови проектопланове за управление. Коалицията „За да остане природа в България“ иска да опази Рила, Пирин и Витоша от унищожение, а също и да спаси парите на българските данъкоплатци, които трябва да заменят евентуално проваленото европейско финансиране.

Природозащитниците настояха държавата като възложител на трите плана и екоминистерството като отговорно за изразходването на евросредства за околна среда да върнат проектите на трите парка за пълна преработка. След това те трябва да бъдат предоставени за ново обществено обсъждане, преди да бъдат внесени за одобрение в екоминистерството и Министерски съвет.

Сериозна е опасността от загуба на близо 8 милиона лева европейски средства. Заради лошия държавен контрол върху работата на изпълнителите на тези планове за управление, те не изпълняват заданията си. Същевременно целенасочено се работи да се премахнат забраните за ново строителство в парковете Рила, Пирин и Витоша чрез промени в зонирането и режимите в тях. Отговорността за допустимото строителство се прехвърля от Министерски съвет към общините. Целенасочено се ограничават и възможностите за обществено обсъждане на плановете.

От екоминистерството заявиха, че при приемането на плановете за управление на трите парка ще бъдат спазени съответните задания и законови норми. За да се подобрят възможностите за обществени консултации, ще бъде актуализирана Наредбата за разработване на планове за управление на защитени територии.

Природозащитниците припомниха още, че многократно са подавали сигнали за нарушения при разработването на новите планове за управление на Рила, Пирин и Витоша, но без резултат. Въпреки лошото изпълнение фирмите, които ги изготвят, получиха голяма част от плащанията си. В резултат на това на обществените обсъждания се предлагат крайно непълни и некачествени проектопланове.

Коалицията „За да остане природа в България“ не е забравила и скандала в Париж, когато представители на министерствата на спорта и туризма лобираха пред ЮНЕСКО за улесняване на застрояването на Национален парк Пирин, част от световното природно наследство.