Проучване на китоподобните бозайници от плавателен съд

Зелени Балкани
11 Апр. 2016
1938
Проучване на китоподобните бозайници от плавателен съд
Доброволците получиха възможност да приложат на практика придобитите знания от проведените теоретичните обучения, както и да определят китоподобни бозайници в естествената им среда. Приложен беше утвърдения метод на международно ниво за отчитане на разстоянията по линейни трансекти с цел проучване на разпространението, плътността и числеността на отделните видове.

Ето какви впечатления сподели с нас един от доброволците - Теодора Илиева: „Море, слънце, вятър и… делфини! Игриви, любопитни, малко срамежливи. Изключително вдъхновяващо преживяване, което ме накара да се замисля за пореден път за ролята и отговорността на човека, като част от света и природата. И разбира се – удовлетворението, че допринасям с нещо за опазването на тези прекрасни животни, не може да се сравни с нищо друго. Благодарности на всички, които споделиха това с мен“.

По време на проучването участниците регистрираха общо 67 наблюдения на китоподобни, като най-многобройни бяха Морските свине (Phocoena phocoena), следвани от Афалите (Tursiops truncatus) и само едно наблюдение на Обикновен делфин (Delphinus delphis).
В морето бяха наблюдавани и редица редки и интересни видове птици, като Средиземноморски буревестници (Puffinus yelkouan), Трипръсти чайки (Rissa tridactyla), Черногърбо каменарче (Oenanthe pleschanka) и Качулати корморани (Phalacrocorax aristotelis).

Събирането на информация за разпространението и числеността на китоподобните, от своя страна, е от изключително значение за опазване на китоподобните бозайници. За да бъде събрана тази информация е необходимо и обучаването на експерти и доброволни сътрудници, които да предоставят данни за Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие, каквато е и целта на настоящия проект.