WWF предлага мерки за по-добро приложение на европейския регламент за законен добив и продажба на дървесина

WWF България
26 Апр. 2016
1949
WWF предлага мерки за по-добро приложение на европейския регламент за законен добив и продажба на дървесина
„Повишаването на прозрачността при възлагането на дърводобива и продажбата на дървесина е ключово важно за ограничаване до минимум на злоупотребите и корупцията в горския сектор. Особено слаба е защитата на публичния интерес и свободната конкуренция при възлагането и изпълнението на дългосрочни договори за дърводобив, на договори без конкурс, както и на договори за продажба на дървесина на корен, при които отсечената дървесина става директно собственост на дърводобивните фирми” – посочва инж. Александър Дунчев, експерт в програма „Гори“ на WWF.

„Наред с другите ни предложения, смятаме, че е необходимо горските служители, издаващи превозните билети, да отговарят за законността на транспортираната от гората дървесина, за да няма съмнения кой разрешава да бъдат продавани незаконно отсечени дървета – допълва инж. Нели Дончева, ръководител програма „Гори“ във WWF. – В момента отговорността за това на българския пазар да се допуска единствено законо добита дървесина е размита. Припомням, че България е подписала Регламента на ЕС за дървения материал и от 2013 г. е поела ангажимент да гарантира на практика законността на този пазарен сектор.“

Най-съществените изменения и допълнения, за които настояват експертите на организацията, са:
– задължително издаване в електронен вид на всички документи, необходими за превоза и преработването на дървесина чрез обща електронна система;
– поставяне на ограничения във времетраенето на превозните билети за малки разстояния;
– служителят, издаващ превозен билет за транспортиране на дървесина от временен склад, да се уверява и да носи отговорност за законния й произход;
– гарантиране на публичността на контролната дейност на отделните стопанства;
– прецизиране на маркирането на определените за сеч дървета чрез изискване за ясно отбелязване на номерата на контролната горска марка.

„Прикриването на реално добитите обеми дървесина и липсата на ясни правила за видимост и наличие на номер на марката върху дърветата за сеч са двата най-масови начина за кражби от горите в момента. Така например чрез поставянето на отпечатък от фалшива марка, която наподобява по форма или размер контролната горска марка, за сеч се обозначават много повече от позволените дървета и не съществува механизъм, по който да се регистрира нарушението“ – предупреждава инж. Александър Дунчев.