Разкритите скандални злоупотреби в горите на Севлиево и Габрово в Темата на Нова от 17.07.2016 г., за пореден път показват, че най-ценните български гори се изсичат все по-интензивно и безогледно с цел извличане на бързи печалби. Тези печалби се „източват“ чрез обществени поръчки за коли, униформи, горива и горски пътища. Унищожават се вековните гори в защитените територии и вододайните зони, разбиват се до непроходимост горските пътища и туристическите пътеки, създават се условия за наводнения, съсипва се ландшафтът. Всичко това лишава местните хора не само от чиста питейна вода, но и от възможността да развиват алтернативни форми на туризъм.
Това е възможно, защото цялата власт и финансовите потоци от дърводобива в държавните гори се концентрират в шест държавни горски предприятия, чиито директори явно са по-силни дори от техния принципал – министъра на земеделието и храните, щом за тях отговаря лично министър-председателят. Порочният кръг се затваря и от законовите норми, според които заплатите на държавните горски служители са пряко обвързани с приходите от дърводобива. Това е една от причините за увеличения с близо 10% натиск върху вековните гори през последните пет години. В същото време, според проучване на Алфа Рисърч от 2016 г. 76% от българите определят като най-сериозен проблем пред българската природа изсичането и унищожаването на горите.
Ето защо природозащитниците считат, че за да се защити по-добре общественият интерес, са необходими принципни промени в управлението на горите, които да гарантират, че този публичен ресурс се използва по по-прозрачен и обществено полезен начин, а социалните и екологични функции на горите се зачитат наравно с дърводобивните. Ако управлението на горите не се промени сега, скоро ще е твърде късно, тъй като паралелно на все по-интензивното изсичане на горите текат и бързи процеси по раздаването им на частни дърводобивни фирми чрез дългосрочни договори за над 5 г., представляващи скрити концесии.
Съгласно Закона за горите основна отговорност за тяхното управление в България носи Министерството на земеделието и храните. Това е държавната институция, която се очаква да понесе не само отговорност за установените системни проблеми, но и да предложи принципни решения за тяхното отстраняване, за да не продължат да се повтарят.
Трябва да е ясно, че системните проблеми не могат да се решат единствено с кадрови рокади или нови законодателни рестрикции, защото и най-добрите законови мерки няма да се прилагат ефективно, докато няма независим държавен контрол в горите, а назначенията в горската система се извършват единствено по политическа линия.
В очакване на реакция от държавата, Коалиция "За да остане природа в България" и инициативата „Зелени закони” имат готовност да подкрепят възстановяването на горската система с конкретни принципни предложения:
1. Да се създаде отделно Министерство на горите, което да отговаря за държавната горска политика и стопанисването на държавните гори;
2. Да се закрият шестте държавни горски предприятия и да се възстанови самостоятелността на държавните горски и ловни стопанства, които да се отчитат директно пред министъра, с цел засилване личната отговорност в системата;
3. Да се създаде независима Държавна агенция по горите към Министерски съвет, с цел независим контрол върху всички дейности в горите;
4. Да се създаде независима горска полиция;
5. Да се създадат надзорни съвети към Министерството на горите и Държавната агенция по горите с цел пряко участие на обществото и всички заинтересовани бизнеси в управлението на горите публична собственост.
Линкове към медийни разследвания на злоупотреби в горите:
http://play.novatv.bg/programi/razsledvane/752709 - Скандални обществени поръчки в горско стопанство
http://news.bnt.bg/bg/a/nezakonna-sech-na-vitosha-zasegna-vekovni-gori - Незаконна сеч на Витоша засегна вековни гори
http://btvnovinite.bg/gallery/bulgaria/regionalni-novini/otnovo-nezakonna-sech-na-vitosha-otryazani-sa-stotitsi-darveta-v-prirodniya-park.html - Отново незаконна сеч на Витоша
http://play.novatv.bg/programi/razsledvane/685717?autostart=true – Покриват ли горските стопанства незаконната сеч на близки фирми?
Природозащитници настояват за спешна реформа в горите
18 Юли 2016
1886