Световният ден на околната среда - 5 юни, ще бъде отбелязан със събития за Рила в цялата страна. В 18.30 часа в градинката между Ректората на Софийския университет и Народното събрание в София ще бъдат официално открити фото изложбите "Чиста и свята Рила" и "Земята отдолу". Същият ден от 21.30 ч. до 22 ч. граждани в Пловдив, Стара Загора, Русе, Велико Търново и Варна ще излязат на мълчаливо бдение със свещи за Рила. В Стара Загора гражданската акция за Рила е на фонтаните в Градската градина – от 20 до 21,30 часа – информационна кампания и събиране на подписка, от 21.30 до 22 часа – бдение със свещи.
Събитията са по повод на продължаващото незаконно строителство на ски курорта „Паничище – Езерата – Кабул ” в Национален парк „Рила”. „Въпреки че строителството нарушава 9 български закона и 2 европейски директиви, въпреки че са заведени две жалби и започва наказателна процедура срещу България, въпреки че са внесени над 150 000 подписа в защита на Рила, строителството продължава, а отговорните институции бездействат”, коментира Вера Петканчин от Граждани за Рила.
Докато гражданите организираха поредните акции за Рила, кална лавина с височина от 4-5 м и фронт над 20 метра падна на Паничище. Сигналът за бедствието е подаден от туристи в района на Седемте Рилски Езера. Лавината се е срутила близо до основата на новия лифт от хижа Пионерска до хижа Рилски езера, най-вероятно през месец май 2008 по време на активното снеготопене съчетано с обилен валеж.
„Всяко неразумно обезлесяване при тези наклони води до подобни последици”, коментира Тома Белев от Асоциация на парковете в България. „Жителите на Сапарева баня трябва да се подготвят за много повече, включително лавини, които достигат до самия град.” Повече подробности в прикачения разказ на очевидеца Христо Христов от Алпийски клуб „Еделвайс”.
„Случаите Банско и Паничище са аналогични.. И в Банско строителството започна незаконно, бяха разрешени 2 писти и половина, а бяха построени 21. Кални свлачища падат от връх Тодорка по писта Томба при всеки проливен дъжд. Точно това се е случило и на Паничище“, коментира Цвета Христова, един от авторите на доклада за ски зона Банско, която работи вече осма година в кампанията „Спасете Пирин“. „И в Банско срещу доводите на експертите и неправителствените организации беше инсцениран конфликт „еколози срещу местни хора“. Днес всички виждаме за какво става въпрос в Банско – пране на пари и бързи печалби за сметка на интересите на местните хора за устойчиво развитие, проблеми с водата, презастрояване и загуба на биологично разнообразие. Резултатът е съсипване на туристическата дестинация Банско.“
Инициативата за акциите за Рила в днешния ден е на гражданското движение „Граждани за Рила” и Екологично сдружение "За Земята" и се подкрепя от коалицията “За да остане природа в България” и Национално музикално училище „Любомир Пипков”. След София и Велико Търново изложбите ще пристигнат и в Стара Загора в края на месец юни.
Снимки и информация за калната лавина на Паничище:
http://forthenature.org/news/403
http://forthenature.org/gallery/panichishte_disaster
За въпроси за изложбата в София:
Вера Петканчин - Граждани за Рила - 0899 385 859
www.ForTheNature.org
Ваня Бонева - ЕС За Земята - 0896 104 600
www.EarthFromBelow.org
За въпроси за мълчаливото бдение:
Русе - Площата пред съда - Момчил Стоянов - 0889 374 274, skype: mmomchil555
Стара Загора - на фонтаните в Градската градина, Цвета Христова - cveta.hristova@gmail.com, skype: saverila (акцията ще започне в 20 часа със събиране на подписка и снимки от Рила)
Варна - Владимир Михайлов - 0896 869 174, Катерина Георгиева - 0887 269680, katerina.georgieva@gmail.com
Пловдив - на Копчетата (площада пред Общината) - Мария Георгиева - 0893 444 328, elmira@gbg.bg /в Пловдив акцията ще започне в 18.30ч./
Велико Търново -21 часа, парк Марно поле, за контакти: Таня Конакчиева - 0886 314046, skype: inuk_shuk
Сливен - Площата пред НТС - Димитър Смилянов - 0899 238 905, skype: mitdas
************************
Калната лавина, паднала в района на курорта Паничище се намира на около 400 метра източно от хижа Пионерска.
Тя се е срутила най вероятно през месец май 2008 по време на активното снеготопене съчетано с обилен валеж.
Сняг и дъжд в Рила падат винаги, но изкопи които да събират водата, като фуния и да я отвеждат под земята съществуват съвсем от скоро. Такъв е изкопа, който ще служи за основа на новия лифт от хижа Пионерска до хижа Рилски езера. Събраната в него вода се просмуква под почвата и на около 15 метра от бетонните основи откъсва почвен слой с ширина около 50 метра.
Калната лавина е дълга около 200 - 300 метра. Широка е между 50 и 20 метра в зависимост от мястото на срутване по склона. В най-долната си част лавината е натрупала земна маса и срутени дървета с височина от около 5-6 метра.
От долната станцията на новия лифт мащабът на случилото се не се забелязва, защото остава "скрит" от склона. Най-фрапиращата гледка е по пътя от Пионерска по посока на "Обесения Камък" /Там където минават тръбите на каскадата Скакавица - язовир Искър/. Лавината е преградила тотално пътя и преминаването през нея е доста трудно. По време на дъжд, а дори и един ден след това в срутения земен слой се потъва като блато, а движението е възможно единствено по трупите на съборените дървета.
Лавината е резултат от човешка дейност. Геоложкото и хидроложко проучване /ако има такова/ в зоната на "новия лифт" най-вероятно е пренебрегнато. Технически основите на долната станция на лифта се явяват изкуствен водосбор, който просмукан в почвата подгопава целия склон. Причините за лавината със сигурност подкопават и основите на лифта. Трудно ми е да си представя как това съоражение ще бъде изградено върху потенциално свлачище... А както народът го казва - жена и свлачище тръгнат ли спиране няма...
Проучвания за състоянието на почвата има и в района на Паничишкото езеро. Нови изкопи с дълбочина от 7-8 метра най-вероятно сондират терена за бъдещ строеж до езерото. Така ще бъде унищожено и най-ниското естествено езеро в Рила, което в момента е отличен дом за животното връщащо ни към ерата на динозаврите - тритонът...
С настоящото писмо искам да посоча, че случилото се с лавината на Паничище е идеален пример как ламтежа за пари на група хора от нашето съвремие може да унищожи създаденото с хилядолетия от ръцете на природата. Трябва ли Паничище и Сапарева баня да се превърнат във "Второто Банско" чийто негативен ефект върху туризма и природата се завръща като бумеранг с всеки изминат момент. Замисля ли се "новия бизнесмен" че хората отиват в планината не заради лъскавата тоалетна чиния и шикозните плочки в банята на хотела, а заради природата, дърветата, планината, планиските върхове, сенките на дивите животни, тишината и спокойствието...
Като се унищожи безвъзвратно това последно природно богатство на страната ни, никой няма да идва и да си плаща и за луксозния "кенеф" на 2000 метра в Рила...
Христо Христов - Алпийски клуб Еделвайс
Докато протестите за Рила продължават, на Паничище падна кална лавина
05 Юни 2008
2484