Българското дружество за защита на птиците още от началото на септември 2006 г., след първото решение за орязване на защитени зони за птиците, предупреждава компетентните органи че това действие е неправомерно, тъй като съществуват научни доказателства за ценноста на намалените територии за застрашените и мигриращите птици.
Всички 114 Орнитологично важни места (ОВМ) са приети от правителството като защитени зони, но шест от тях са значително намалени по площ (между 30 и близо 90%). ОВМ Пирин, Рила и Централен Балкан, предложени първоначално с по-големи територии, са приети само в границите на съществуващите национални паркове, като аргументите за това са, че в изключените територии има гори с висока икономическа стойност. В резултат на това, извън Натура 2000 останаха природните паркове Българка и Рилски Манастир, апетитните територии за големи курортни комплекси, като Супер Боровец и др. По-късно значително редуцирани бяха границите и на ОВМ Ломовете (само до границите на съществуващия природен парк), а в Натура 2000 мрежата, под името „Западни Родопи”, влезе съвсем друга територия, която включва само една трета от първоначално предложената. Шестата орязана зона бе Калиакра, където 1/3 от предложената защитена зона не бе приета под предтекст, че не е е от значение за видовете предмет на опазване и с нищо не допринася за опазването им. Мотивът, че по този начин се дава възможност за развитие на бизнеса (в частност ветрогенератори) бе изтъкнат на Националния съвет по биоразнообразие, но след това не бе представен на медиите и не намери място в протокола от заседанието.
Всяка една от териториите има своя уникална стойност за опазване на застрашениет видове птици (виж приложението и картата), а разликата между предложените и приети територии е представена по-долу.
1- Обявените SPA територии имат различни граници от тези на утвърдените ОВМ зони, двете територии се покриват само частично
Общатата територия на мрежата от ОВМ в страната е 23,217 km2 , от които 22,667 км2 са сухоземни ( около 22% от територията на страната) и 540 км2 са морски. Така, мрежата от защитени зони за птиците покрива едва 89% от общата площ на ОВМ териториите. По тази причина Европейската Комисия счита, че правителството не е изпълнило ангажиментите си по чл.4.1. на Директивата заптиците, да обяви достатъчно по площ територии за защитени зони за птиците.
Равносметката за последствията върху птиците от действията на правителството не е за пренебрегване и не може да бъзе компенсирана чрез представяне на научни аргументи от страна на МОСВ само за приетите от правителството защитени зони.
41 вида птици, включени в директива 79.409/ЕЕС, са директно засегнати от гореописаното намаление на площите на седемте SPA територии - Централен Балкан, Рила, Пирин, Западни Родопи, Ломовете, Калиакра и Емине. Площта на покритие от защитени територии на популациите на 36 вида е намалено с поне 1% за 36 вида птици, а с над 10% е намаляло покритието за 7 вида : пернатонога кукумявка, лещарка, червеноврата мухоловка, дебелоклюната чучулига, трипръстия кълвач, уралската улулица и глухаря. Сред тези видове са и белогърбия кълвач и полубеловратата мухоловка (световно застрашен вид, над 60% от европейската популация на който е в България).
За повече информация, относно значимостта на тези ОВМ територии за опазване на популациите на споменатите защитени видове птици, разгледайте Приложение 1.
Изтегли: Карта: 1 Покритие на мрежата от зашитени зони за опазване на птиците (зелено) и орнитологично важни места, които са изключени от мрежата, в резултат на предложение на МЗГ (червено).
Лице за контакт:
Ирина Матеева, Отговорник по европейските политики на БДЗП
Тел.: 9799500
Моб. тел.: 0878599360
e-mail: irina.kostadinova@bspb.org
Позиция на БДЗП относно нарушенията по Директивата за птиците
06 Юни 2008
3522