Евдокия Манева от ДСБ и независимият депутат Минчо Христов поеха ангажимент да организират изслушвания в парламентарните комисии по околна среда и борба с корупцията въз основа на сигналите на коалицията за строителство в защитени територии.
Според природозащитниците заради многобройните инвестиционни намерения българското правителство си е позволило да остави извън мрежата Натура 2000 цялата зона „Рила-буфер” по Директивата за местообитанията и да ореже значително площта на зона „Рила” по Директивата за птиците, въпреки че за това няма научни аргументи. В резултат Европейската комисия вече започна наказателна процедура срещу България, припомня Ирина Матеева от Българско дружество за защита на птиците.
Коалицията за пореден път призовава институциите да си свършат работата и да спрат строежите, които определят като незаконни - ски курортите „Паничище-Езерата-Кабул”, „Супер Боровец” и „Бодрост-Картала” в Националния парк „Рила”.
Тя настоява също:
* управляващите да гарантират запазване на целостта на Националния парк „Рила" от ски курорти;
* Народното събрание да приеме предложеното от коалицията и внесено в Парламента изменение на Закона за защитените територии. Ако то влезе в сила, ще се обявява за незаконно строителство, извършено без необходимото съгласуване или подлежало на оценка за въздействие върху околната среда или оценка за съвместимост с целите на опазване на съответната защитена територия, но е започнато без такива;
* да се гарантира спазване на закона и човешките права по отношение запазване на природните ресурси в страната.
* да се прилага на държавна политика за устойчиво развитие чрез алтернативен туризъм, при който приходите остават при местните хора.
Експертите на коалицията са предложили и решения за прекратяване или ограничаване на порочната практика на замени на гори с ниска икономическа стойност за апетитни терени по морето и в планинските райони, където са планирани нови ски курорти. Според тях се налага пълно премахване на законовото основание за замените на гори, въвеждане на забрана за промяна на предназначението на заменени гори за период от 5 години или възможност за продажба на гори чрез търг. Тези предложения са влезли в проект за изменение на Закона за горите. Законопроектът все още не е внесен за обсъждане в Народното събрание, а Държавната агенция по горите отказва да наложи нов мораториум върху замените.
За един месец след изтичането на предишния мораториум – до април 2008 г., ДАГ успя да разреши замените на 12 800 дка държавен горски фонд по Черноморието, Боровец, Пампорово и Перелик с 35 000 декара частни и общински гори, закупени евтино основно в Северна България и Родопите и да нанесе на държавата загуби от няколкостотин милиона до над милиард лева, по изчисления на природозащитниците.
Агенцията отказва да съобщава подробности по заменките с довода, че не става въпрос за обществена информация. Въпреки това в медиите се появиха съобщения, че земи в апетитни райони са получават Красимир Гергов и Тодор Батков.
Коалицията характеризира този процес като нерегламентираната държавна помощ за крупни инвеститори и е подготвила жалба до дирекция „Конкуренция” на Европейската комисия.
Природозащитници информираха депутати за нарушения в еко-законодателството
01 Юли 2008
1494