Според Христо Ковачки, България трябва да използва оставащите си резерви от въглища, защо така ще остане енергийно независима и защото цената на другите горива се вдига. Той твърди, че имаме запаси от това гориво за още 150 г. В разрез с тенденциите по света за търсене на алтернативни и чисти технологии за добив на енергия, той заяви на присъстващите, че бъдещето на България е във ядрените мощности и фосилните горива.
Част от бизнес империята на Ковачки са брикетната фабрика в Гълъбово, ТЕЦ "Марица-Изток 3", "Атомремонт" Козлодуй, Топлофикация - Враца, Портфлот Варна и Бургас, пет мини - Чукурово, Бели брег, Черно море, Балкан 2000 и Открит въгледобив в Перник. Без доставяните от Ковачки въглища не могат да работят нито ТЕЦ "Бобов дол", нито ТЕЦ "Сливен".
В този контекст изглежда ясно, защо Христо Ковачки оспори по време на дебата решението на ЕС да се развиват възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Въпреки че в САЩ до 7 години слънчевият ток ще е по-евтин от конвенционалния („Европа Дневник” от 30 юни), Ковачки заяви, че няма как да България да е конкурентна, следвайки посоката, избрана от Брюксел.
Христо Ковачки има намерение да строи и поредния курорт в полите на Рила, над село Говедарци. Той защити инвестицията си с довода, че ще се изгражда според принципите на устойчивото развитие и ще се привличат качествени туристи, не само руснаци и британци, които, според него, развалят имиджа на досегашните курорти.
Заместник-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев напълно подкрепи Ковачки в желанието му да развива ядрени мощности и туризъм и не можа да отговори на въпроса кои са приоритетните проблеми в сферата на околната среда. Според него всички проблеми са важни и МОСВ работи за разрешаването им.
За САЩ и ЕС бъдещето е във възобновяемите енергийни източници. За България – във въглищата
01 Юли 2008
1384