След първоначален анализ на внесените текстове експерти на Коалиция „За да остане природа в България” констатираха седемнадесет нарушения на Директивата за дивите птици и Директивата за хабитатите:
1. Защитени видове като мечка, дива коза и дива котка се обявяват за ловни и им се разписват срокове за лов въпреки, че съгласно чл. 12 на Директивата е забранена всяка форма на тяхно умишлено улавяне или убиване.
2. Група местни и прелетни видове птици ще се ловуват по време на предбрачните им миграции и периода на размножаване, което е нарушение на чл. 7, т. 4 на Директивата за дивите птици.
В допълнение се разрешава без никакви ограничения лова със соколи, който е сериозна причина за незаконно събиране на малки на хищни птици. Българската държава не успява досега да се справи с това явление и въпреки конфискациите на отделни незаконно държани хищни птици, то няколко групи соколари продължават да разоряват гнезда на скални орли, соколи скитници и ловни соколи.
За сметка на това Председателя на Националното Ловно сдружение ще получи изключителни права да определя площите на ловните сдружения и да ги регистрира. Така всички ловно рибарски дружества извън НЛС ще бъдат закрити.
С измененията в Закона ще се позволи държавните ловни стопанства и държавни дивечовъдни участъци (общо над 15% от територията на страната) да бъдат управлявани в ловностопанско отношение от юридически лица.
Коалиция «За да остане природа в България» смята, че природата и дивеча принадлежат на цялото Българско население. След като подкрепи продължаване на замените на гори с промените в Закона за горите, сега Комисията по земеделие и гори към НС се опитва да предостави дивеча в България на една малка група от хора.
Коалиция «За да остане природа в България» настоява Парламента да отхвърли на първо четене Законопроекта на Юнал Тасим и група народни представители и да се формира нова работна група, която да внесе нов Законопроект, който да бъде разработен по прозрачен начин с активно участие на всички заинтересовани страни.
Повече информация:
Извадка от Директива на Съвета 92/43/ЕИО от 21 май 1992 година за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна (Директива за хабитатите):
Член 12
1. Държавите-членки вземат необходимите мерки за въвеждане на строга система за опазване на животинските видове, посочени в приложение IV, буква а), в техните естествени области на разпространение, като се забраняват:
а) всички форми на умишлено залавяне или убиване на взети от природата екземпляри от тези видове;
б) умишлено обезпокояване на тези видове, особено през периодите на размножаване, отглеждане на малките, презимуване и миграция;
в) умишлено унищожаване или вземане на яйца от природата;
г) всяко повреждане или унищожаване на места за размножаване или почивка.
Приложение IV
Растителни и животински видове от интерес за общността, които се нуждаят от строга защита
Видовете, включени в списъка на настоящото приложение, са отбелязани:
— с името на вида или подвида, или
— като вид, принадлежащ към по-висок таксон или към определена част от този таксон.
а) животни
Ursus arctos
Felis silvestris
Rupicapra rupicapra balcanica
Извадка от Директива на Съвета 79/409/еио от 2 април 1979 за опазването на дивите птици (Директива за дивите птици)
Извадка от Член 7, т. 4, изр. 2 „Те (Държавите членки – моя бележка) трябва да вземат мерки особено за видовете, за които законите за лова са в сила, да не се отстрелват в сезона на отглеждане на малките, нито по време на различните етапи на размножаване. Те трябва да вземат особени мерки относно видовете мигриращи птици, за които разпоредбите за лова са в сила, да не се отстрелват по време на размножителния им период или при завръщането им в местата за отглеждане на малките.
Депутати от управляващото мнозинство предлагат законопроект, който нарушава правото на Европейския съюз
02 Юли 2008
1886