За Деня на чистия въздух Йорданка Фандъкова получи подарък “герб на София от кюнци”

За Деня на чистия въздух Йорданка Фандъкова получи подарък “герб на София от кюнци”
В подкрепа на акциите единадесет граждански сдружения внесоха обща декларация, адресирана до отговорните институции в България с искане за адекватни мерки срещу замърсяването на въздуха. Документът настоява българските граждани да дишат чист въздух като тяхно човешко право и поставя конкретни искания за решаване на проблема: като ускоряване на програмите за подмяна на отоплението на дърва и въглища в бита с екологични алтернативи, както и подмяната на уредите да е обвързано с мерки за енергийна ефективност и подкрепа на бедните домакинства. Въвеждането на нискоемисионни зони по отношение на транспорта е друго предложение в документа. Налага се качествен контрол върху работата на индустриалните инсталации, замърсяващи въздуха и издаването на разрешителни за нови производства.

Арт провокация с история

От “За Земята” решихме да подарим на г-жа Фандъкова тази арт инсталация по няколко причини.

Гербът на столицата, изработен от кюнци, ще стои на входа на работното място на г-жа Фандъкова, за да й напомня всеки работен ден за един от най-сериозните проблеми на града ни: въздухът, който е опасен за здравето на столичани и застрашава живота им, и за задължението й да се справи с този проблем с адекватни и последователни мерки.

Госпожа Фандъкова е столичен кмет повече от 10 години и въпреки многократните публични уверения, че качеството на въздуха е приоритет за нея, софиянци продължаваме да дишаме силно замърсен въздух - един от най-замърсените в цяла Европа. Напомняме също, че след решение на Върховния касационен съд по казус с въздуха в Пловдив, вече е потвърдено, че не е важно дали се отчита някаква дейност по проблема, а какъв е резултатът от нея: въздухът отговаря ли на допустимите норми за замърсяване.

Преди две години от “За Земята” подадохме заявление с искане за поставянето на две артистични инсталации (като подарената на г-жа Фандъкова) - с молба да са на публично пространство за поне месец. С тях искахме да привлечем внимание на съгражданите ни към проблемите, свързани със замърсяването на въздуха от битовото отопление с твърди горива и да предложим решения на проблема. И досега нямаме официален отговор можем ли или не да ги поставим.

“Решихме, че Международният ден на чистия въздух е добър повод да подарим символичният герб на столицата на г-жа Фандъкова. Нека я приеме като награда за несвършената работа и тя да прецени може ли градската управа да я използва по някакъв начин в Столична община, защото очевидно ние няма да можем да използваме за нашите каузи”, казва Ивайло Попов от “За Земята”.

Идеята на арт провокацията, изработена от “Destructive Creation” за “За Земята” е да напомни конкретно, че отоплението на дърва и въглища е един от двата най-сериозни източника на замърсяване в столицата — заедно с транспорта. Необходими са целенасочени мерки, включващи подмяна на неефективните уреди и строги мерки срещу продажбата и употребата на мокри дърва и въглища.

Какъв е проблемът

В навечерието на отоплителния сезон е важно да напомним, че в София средногодишните концентрации на ФПЧ 2.5 през последните 11 години са предимно над допустимата норма. А към момента София продължава да надхвърля значително нормата от максимум 35 дни със стойности на ФПЧ10 над 50 микрограма. Основен източник е отоплението с твърдо гориво и най-вече — дърва. На много места в страната също има превишение на среднодневните норми на ФПЧ10.

България продължава да бъде с най-високи концентрации на ФПЧ2.5 в градските зони сред всички страни от ЕС.

Столична община изготви нова Програма за подобряване качество на атмосферния въздух в София, която е важен инструмент, но за съжаление заложените мерки няма да намалят замърсяването до законовите норми, амбициозно обещано от Столичната община за 2024 г.