В тази връзка офисите на WWF в Централна и Източна Европа заедно с Habitat for Humanity в България, Румъния и Унгария, Регионалния център за изследване на енергийната политика (REKK) и Енергийната агенция – Пловдив проведоха регионална конференция на тема „Биомаса и справедлив енергиен преход“. Събитието се фокусира върху политиките за горска биомаса и използването ѝ за енергия в Европейския съюз и в региона на Централна и Източна Европа. То предостави възможност за обмяна на опит, дискусии и разширяване на информираността по тема, която все още е твърда слабо позната у нас.
Участие в конференцията взеха политически лица, експерти и учени от страната и региона, както и представители на неправителствения и държавния сектор. Събитието откри лично министърът на околната среда и водите Борислав Сандов.
„Ако дървесината, която ползваме, няма сертификат, това означава че е с лошо качество и по-висока степен на влажност. А това води до замърсяване на въздуха и проблеми за гражданите. Статистиката днес е драматична – особено за България, особено за София. Става въпрос за хиляди хора, загиващи преждевременно заради замърсяване на въздуха. Дори правителствата да са достатъчно амбициозни, ако неправителственият сектор, бизнесът и всички хора не подчинят ежедневните си активности на този процес, ако всички заинтересовани страни не се променят, няма да постигнем целите си“, заяви на конференцията Борислав Сандов, министър на околната среда и водите.
Участниците разгледаха критериите за устойчивост на биомасата и дадоха своите препоръки за ефективното ѝ оползотворяване в държавите-членки. Във фокус на конференцията се превърнаха и практическите измерения в използването на биомасата за енергийни нужди. Специално внимание бе обърнато и на един важен проблем, който придобива все по-притеснителни мащаби у нас – енергийната бедност.
Експерти от WWF споделиха резултати от проведено социологическо проучване сред домакинствата, отопляващи се на дърва. То имаше за цел да установи условията на живот, инвестициите за енергия, степента на зависимост от дървата за огрев, както и възможността за отопляване на техните жилища.
„За съжаление, енергийната бедност е реалност в България, а най-уязвимите домакинства, особено тези извън топлофикационните градове, разчитат на твърдо гориво и биомаса, изгаряни с неефективни уреди в необновени жилища. Във WWF считаме, че освен енергийните помощи са необходими и дългосрочни мерки за реален и екологично устойчив енергиен преход, който да позволи на домакинствата да получават достъпна зелена енергия и същевременно да щади българските гори. Надяваме се в близко бъдеще да има политическа воля и институционална подкрепа за тези решения“, коментира Диана Димитрова, консервационен директор на WWF България.
Проучването показва още и че 38% от българите домакинства притежават поне една стая в жилището си, която не използват поради невъзможност за отопление. Около половината от тези домакинства са инвестирали в изолация на стени и прозорци, а ¼ виждат електроенергията като възможна алтернатива на дървата за огрев. Средно домакинствата у нас купуват по 12 м3 дърва на сезон, което им струва около 900 лева. 46% от анкетираните домакинства разбират, че замърсяването на околната среда чрез изгарянето на дървесина е сериозен проблем, но намират в него най-евтиният начин за отопление.
Конференцията се организира в рамките на проектите BioScreen CEE и LIFE Bio-Balance.