За щастие, картиране на тези места е правено многократно и то показва наличие на дюни. Последно учени проучват района през лятото на 2022-ра година. В доклада от това посещение се казва, че в имота (ПИ с идентификатор 67800.54.28), за който има инвестиционно намерение за строеж на курорт има сиви дюни (дюнно местообитание 2130 Неподвижни крайбрежни дюни с тревна растителност).
По необяснима причина, на 23 август същата година МОСВ издава нова заповед за определяне на местоположението и вида на пясъчните дюни. Лицата, които осъществяват това проучване не само нямат необходимата квалификация („ботаник фитоценолог и експерт по брегова геоморфология“), но и извършват "картирането" в средата на октомври - в нарушение на утвърдената методика за картиране на дюнни местообитания, когато шансовете типичната за дюните растителност да бъде наблюдавана са нищожно малки. Според това последно "картиране" в имота, предвиден за застрояване дюни няма.
Защо обаче директорът на РИОСВ-Бургас избира да стъпи единствено на него, когато решава, че няма нужда да се извършва екологична оценка за изготвянето на ПУП-ПРЗ за този имот?
Това е въпрос, на който ние не можем да си отговорим, особено като имаме предвид, че дългогодишната политика на РИОСВ Бургас за защита и опазване на дюните в местност Каваци.
Още подробности за този случай може да прочетете тук: и тук:
Поредно посегателство над дюните у нас
13 Апр. 2023
624