Позитивният заряд на почистването беше налице от факта, че за първи път и самата защитена територия в южната част на плажната ивица бе включена в инициативата.
Въпреки стремежа на стотици да бъдат съвестни граждани на страната и ползватели на плажа, инвеститорският натиск продължава да руши цялостта на екосистемите и нервната система на хората, чиито приоритет е устойчивото развитие.
„Да спасим Иракли” продължава да настоява за рекултивация на унищоженото от Суис Пропъртис устие на река Вая, която бе „нежно въдворена” в бетонно корито, за да не смущава строежа на „вилното селище”.
Напомняме, че през януари 2009, въпреки липсата на разрешение, фирмата, която е офшорка, регистрирана в Швейцария, за пореден път се опита да продължи строителните работи, а от общината не намериха механизъм да спрат нарушителите преди да се намеси „Да спасим Иракли”.
В същото време от т.нар. „Сдружение Иракли” се опитват да лансират идеята, че въпреки европейското и българското законодателство, в зоната ще има „курорт”. Сдружението на собствениците си позволява и да апелира за чистота на плажа, който нито веднъж не е бил почистен от тях. С това карат стотици млади хора да бъдат нащрек. Припомняме ви, че само преди година, същото сдружение се опита да си припише почистването на плажа, но черният ПР така и не доведе до коренна промяна в обществените нагласи.
"Да спасим Иракли" иска специално да се извини на "собствениците" на биваци, че може в общата бъркотия да е отнесло част от покъщнината им. Като един стол и една тенджера (видяно от очевидци)?!
Също така искаме специално да благодарим на вятъра и морето за предоставените забави.
Акцията е организирана от гражданска група "Да спасим Иракли" с подкрепата на доброволци и експерти от коалицията "За да остане природа в България" и с материали, осигурени посредством проект на Българска фондация Биоразнообразие, финансиран от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Очистиха Иракли
24 Май 2009
1997