Законът за насърчаване на инвестициите улеснява застрояването на защитената природа на България

03 Юни 2009
3112
Законът за насърчаване на инвестициите улеснява застрояването на защитената природа на България
На 22 май 2009 г. Народното събрание прие Закон за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите. Според промяната в чл.2 насърчаването на инвестициите се извършва чрез «продажба или възмездно учредяване на ограничено вещно право върху терени без търг или конкурс по пазарни или по-ниски цени с изградена довеждаща техническа инфраструктура публична собственост”.

Текстът не поставя никакво ограничение на учредяването на вещно право и дори не се цитират Законът за защитените територии и Законът за държавната собственост, според които земите в защитените територии са публична държавна собственост и съответно не подлежат на разпоредителни сделки. Не се цитира и Законът за горите, който поставя ограничения върху тези дейности в зоните от европейската екологична мрежа Натура 2000.

Само 3 месеца след като порочната практика с така наречените “заменки” на гори и земи държавна собственост бяха спрени, то с този закон те отново се разрешават за едноличните дружества с държавно и общинско участие, които ще могат съгласно чл. 22а, ал. 9-11 да продават, заменят или учредяват ограничени вещни права върху притежавани от тях имоти. При това продажбите или замяната ще може да се извършва и по непазарни цени - намалени до данъчната оценка на имота. Такива сделки ще могат да се инициират от инвеститорите, при това изискването за тях е само да притежават сертификат за клас инвеститор, без никакви други изисквания или гаранции за целесъобразност на инвестицията, дали ще се инвестира в обществено полезни проекти, няма ограничения и това да не е в защитени територии или защитени зони. Съгласно текстовете на чл. 22а, ал. 10, т. “а” инвеститорите получили сертификат клас Б, т.е. имащи намерение да осъществят проект на стойност над 16 млн. лева, могат да се възползват от облекченията предлагани от закона. Критерий за избор на проектите е те да са от приоритетните за икономиката области. А както знаем, към приоритетните по този закон области образование и високи технологии, миналата година правителството обяви за приоритетни също медицина, туризъм (включително развитието на голф-игрища), а сега поради кризата всички области на икономиката са обявени за приоритетни.

Няма гаранции, че само с цел възползване от възможностите, предлагани по този закон, няма да бъдат раздържавени апетитни имоти по стойността на данъчната им оценка на приближени до управляващите или администрацията лица (инвеститори), било то чрез замяна, продажба или включването им за тази цел в съществуващи или новоучредени държавни или общински еднолични дружества.

Практиката показва, че при подобно противоречие между закони и разпоредби на практика се прилага тази, която е изгодна за частния, а не за обществения интерес, предупреждават природозащитниците.

Така приети промените позволяват застрояване и разпореждане на земи и гори, включени в защитените територии и зони от Натура 2000, и ще доведе до сериозни противоречия със Закона за защитените територии и Закона за биологичното разнообразие.

Затова природозащитниците настояват закона да се върне в Народното събрание, за да се премахне тази възможност. В този си вид законът нарушава европейските договори и директиви в областта на защитата на конкуренцията. Тези нарушения ще доведат до нови наказателни процедури за България. Ветото на президента може да предотврати това, настояват от коалицията «За да остане природа в България».