Колкото и да не им се иска на нашите управляващи, гражданите намериха начин да се обединят в името на природата. С помощта на експерти от екологичните неправителствени организации с непоколебима гражданска позиция заедно те спасиха Природен парк „Странджа”, спряха незаконните сечи над Паничище, накараха правителството да включи цели 33 % от територията на страната в мрежата Натура 2000, спечелиха подкрепата на над 180 000 души за Рила и симпатиите на десетки евродепутати.
С ентусиазъм и вдъхновение да спасят природата гражданите се научиха как се правят граждански кампании. Как се ражда гражданското общество. И сега могат вече да предават опита си на други граждани. От началото на 2009 г. „Граждани за Рила”, неформална група от над 350 граждани с разностранни професии и умения, но обединени от целта да запазят планината Рила, и ЕС „За Земята”, екологична организация с традиции в привличането и работата с доброволци, осъществяват проект за повишаване на гражданската активност в цялата страна. Искаме да победим чувството на безпомощност, което води до апатия в повечето хора, като им дадем възможност да придобият умения и чрез тях ефективно да борят проблемите, които им пречат да се чувстват пълноценни. Това е процес на овластяване. Проектът се финансира от швейцарската фондация Terre Humaine и е уникален за България. Дейностите се организират и осъществяват почти изцяло от доброволци.
Проектът ще завърши в края на 2009 г., като досега успяхме да обиколим няколко града в България в поредица информационни турнета, за да представим проблемите на природата и други актуални социални проблеми и заедно с присъстващите да потърсим тяхното решение. Започнахме от 19 до 22 март с презентации по южното Черноморие – Бургас, Созопол, Царево и Малко Търново и по-нататък продължихме с Кюстендил и Мадара.
Основният елемент от проекта ни са серията обучения по гражданска активност, които се провеждат в рамките на 1-2 дни всеки месец в градовете София, Варна, Велико Търново и Русе. С помощта на лектори специалисти по темите и споделяйки нашия личен опит, предаваме на гражданите умения и познания за държавното устройство, взаимодействие с местните и националните власти, партньорства и застъпническа работа на местно, национално и европейско ниво, разработване на стратегия, работа с медии, организиране на акция, набиране на средства за дейностите на неформални групи, използване на правото на достъп до обществена информация и др. Целта ни е да създадем устойчивост във всеки град като го посещаваме веднъж месечно.
Два пъти в годината са предвидени големи стратегически срещи, на които работим върху стратегията си за Рила и върху по-общи стратегии. Първата среща вече се състоя при огромен интерес и посещаемост на над 50 души от цяла България от 1 до 3 март във Велико Търново и продължи традицията от 2008 г., когато на националния празник „Граждани за Рила” се събраха за първата си стратегическа среща в гр. Шипка. Много голям интерес предизвикаха формите, които избрахме за дискусия върху проблема със застрояването на Рила и търсенето на решение – дебат и форум театър.
В рамките на проекта въвлякохме гражданите и в една практическа инициатива – традиционното планинско почистване на ЕС „За Земята”, което се проведе за десета юбилейна година, този път в Пирин в района на хижа Демяница. Държим под око всичко, което става на Рила и редовно ходим на теренни проверки, снимковите и видеоматериалите от които често служат на експертите за сигнали и водене на дела.
В момента работим по съставянето и издаването на мултимедиен и хартиен наръчник „Как да бъда активен гражданин?”, в който ще съберем основните изводи и информация от всяка тема от обученията по гражданска активност. През август 2009 г. отпечатахме информационна брошура за заплахите за екосистемата в района на Седемте рилски езера след пускането в експлоатация на незаконния лифт от хижа Пионерска нагоре, информираща за ценността на района на Езерата и за режимите и нормите на поведение според Плана за управление на Национален парк „Рила”. Работим и върху създаването на интернет страница на „Граждани за Рила”. До края на проекта се предвижда продължаване на обученията по гражданска активност и информационните турнета, както и провеждане на още една стратегическа среща за Рила.
Искаме хората с активна гражданска позиция, пръснати из цяла България, да се почувстват част от нещо по-голямо, обединени и уверени, че могат да влияят на процеса на вземане на решения и да реагират ефективно срещу произвола на властта. Това е и основната цел на проекта – да се събудим и осъзнаем своята собствена сила. Тогава всичко е възможно.
Редовно публикуваме информация за всички изминали и предстоящи дейности по проекта на интернет страницата на Коалиция „За да остане природа в България“ – www.forthenature.org.
Досега се състояха:
Въвеждащи срещи по проекта във Велико Търново и Варна – 7 и 8 февруари 2009 г.
Теренна проверка на лифта на Паничище – 15 февруари 2009 г.
Лекция на тема „Държавно устройство, политическа и партийна система, пряка демокрация и демокрация на участието“ в София – 19 февруари 2009 г. (с лектор Ружа Смилова, преподавател в СУ „Св.Кл.Охридски“)
Въвеждаща среща и обучения как се прави публична акция и как се работи с медиите в Русе – 21 и 22 февруари 2009 г.
Стратегическа среща на кампанията за Рила във Велико Търново – 1-3 март 2009 г.
Лекция на тема „Законодателната власт в България и процедура на приемане на закони от Народното събрание“ в София – 4 март 2009 г. (с лектор адв. Веселин Паскалев)
Кръгла маса с теми „Гражданското общество и медиите“ (лектор Екатерина Попова, специалист по ПР и журналист във в-к „Класа“) и „Какво ще ни струва използването на генно-модифицирани организми?“ (лектор Илиян Илиев, сдружение ОЦОСУР-Варна) във Варна – 15 март 2009 г.
Информационно турне за заплахите в българските защитени територии в Бургас, Созопол, Царево и Малко Търново – 19-22 март 2009 г.
Лекция на тема „Съдебната власт в България“ в София – 25 март 2009 г. (лектор адв. Свилен Овчаров)
Обучение и дискусия на тема „Велоеволюция – мечтите се сбъдват“ в Русе – 28 март 2009 г.
Обучение и среща на гражданската група във Велико Търново – 28 март 2009 г.
Лекция на тема „Еколози и медии – проблеми на ефективната комуникация“ в София – 16 април 2009 г.
Теренна проверка на Паничище – 29 април 2009 г.
Лекция на тема „Естество на Европейския съюз, институционална уредба на ЕС, институционален баланс и взаимоотношения между институциите“ в София – 7 май 2009 г. (с лектор Катя Христова-Вълчева, преподавател в Нов български университет)
Теренна проверка на Паничище – 13 май 2009 г.
Лекция на тема „Процедури за приемане на законодателство в ЕС, естество на правото на ЕС, ЕС и обикновеният гражданин“ в София – 14 май 2009 г. (с лектор Христо Христев, докторант по общностно право в Университета в Нанси, специалист по европейско право)
Дискусия и обмяна на опит на тема „Обикновеният гражданин и местната власт“ във Варна – 17 май 2009 г.
Презентация на Коалиция „За да остане природа в България“ в Кюстендил – 15 май 2009 г.
Информационна среща на Мадара – 22 май 2009 г.
Теренна проверка на Паничище и Говедарци – 23 май 2009 г.
Високопланинско почистване в Пирин – 31 юли – 5 август 2009 г.
Теренна проверка на Паничище – 14 август 2009 г.
Освен тези презентации, обучения, дискусии и теренни проверки, подкрепихме и множество граждански акции, напр. флашмоба против пускането на лифта на Паничище на 3 април в София, няколко акции за Рила по градове (http://forthenature.org/gallery/134/) и акциите по повод честването на Деня на Земята на 22 април в цяла България.