Представители на протестиращите групи: Биляна Манчева (инициативен комитет към форума „бг-мама”), Богомил Николов (Българска национална асоциация на потребителите) и Свилен Овчаров (Зелените адвокати), които бяха на среща в Парламента по време на протеста срещу либерализирането на режима за генетично модифицирани организми (ГМО) вчера, съобщиха, че правителството открито е признало пред тях, че законопроектът би могъл да има повече ограничения и забрани за ГМО и че правото на ЕС (Директивите) позволяват това! Това е един от основните аргументи на управляващите и по-точно на Министерството на околната среда и водите (МОСВ), който на практика беше разбит по време на закритата среща!
По време на обсъждането от страна на правителството са заявени определени отстъпки от досегашните текстове за промяна на Закона за ГМО в България, а именно:
- Разглеждането случай по случай на заявки за разрешителни на отделните ГМО-хибриди ще става по сложна, тромава и бюрократична процедура пред МОСВ;
- Процедурата по одобрение на отглеждането на даден ГМО хибрид ще завършва с решение на Народното събрание (след решението на МОСВ) с цел осигуряване на двойна гаранция, макар и мъглява;
- Чл.80 от ЗГМО няма да се отменя, ще си остане забрана за пускане в природата в защитени зони по ЗБР, а вече и в защитени територии по ЗЗТ и сертифицирани за биологично земеделие земи.
До голяма степен направените заявки за готовност за по-рестриктивен закон за отглеждането на ГМО в сравнение с гласувания към момента текст на проектозакона зависят от бъдещата работа по текстовете в отговорните комисии. Нашето настояване обаче ще бъде за пълно ограничаване отглеждането на ГМО в България (посредством приемане на списък забранени видове „случай по случай”, стартирайки с единствения разрешен към момента хибрид за отглеждане в Европейския съюз – царевица MON810!).
На срещата са обещани още възможност за участие на граждански организации в заседанията на Комисиите, както и съставянето на съвместна работна група по изменение текстовете на закона между представители на граждански организации и Комисията по околна среда и Комисията по земеделие и гори към НС. Това е демократична и добра възможност, тъй като до момента законопроектът за изменение на ГМО е изготвян напълно непрозрачно и без да се уведомени и поканени членовете на Консултативната комисия по ГМО към министъра на околната среда и водите, в който има трима НПО представители!
В срок от 21 дни трябва да бъдат изготвени конкретни текстове и предложения по законопроекта: това е максимален срок за доработване на законов текст между първо и второ четене.
Депутатите категорично отказаха връщане на Закона в комисиите или в МОСВ за повторно разглеждане преди първо четене и като цяло заявиха, че „няма време” и се бърза.
В предложенията за поправки на проектозакона виждаме и следните опасности – освен нежеланието напълно да се ограничи отглеждането на ГМО в България”:
- „Чл.79 няма да се отменя, ще се замени с друг текст, който да отговаря на директивите, но да постави ограничения или възможност за забрани” – към момента не е ясно по какъв начин ще бъдат наистина осигурени някакви гаранции;
- Процедурата по одобрение на отглеждането на даден ГМО-хибрид от Министерството на околната среда и водите ще става с участието на гражданските групи – не е ясно обаче как ще се осигури това, при положение че и към настоящия момент би трябвало да има такива гаранции, но представителите на НПО са напълно изключени от процеса до надигането на протестите;
- Променя се текстът за задължителен буфер от 30 км отстояние при отглеждане на ГМО в природата с текст, предвиждащ за всеки щам да се решава отделно какво да е буферното отстояние. Това положение създава опасност за намаляване на това отстояние в бъдеще.
Работата по Закона тепърва предстои и зависи както от усилията на природозащитните организации, земеделските групи и асоциации, асоциациите на потребители, така и от ясно изявения публичен интерес. Затова призоваваме всички в периода на изготвяне на законовите текстове, както и при обявяването на следващи обществени акции, да информираме колкото можем повече хора за съществуващата опасност, да участваме в инициативите и да организираме сами нови. Виждаме много предложения в интернет - моля всеки да осъществи по една своя идея и да намери приятели, които да осъществят по още една.
Всички сме доброволци, нека не очакваме от някого да направи всичко необходимо - това е невъзможно, всеки трябва да направи по нещо по силите си!
Коментари
Светозар
2012-08-19 23:03:36
hristina
2010-02-20 22:57:41
Hristina Zlateva
2010-02-08 22:55:07
Иван Христов
2010-02-02 15:33:59
Петя Атанасова
2010-02-01 08:56:49
За да остане природа
2010-01-28 11:42:18
Елица Стоянова
2010-01-22 09:50:40
Светла
2010-01-21 18:14:35
marie
2010-01-21 11:43:36
Мария Кичукова
2010-01-20 04:49:31
дарина
2010-01-18 21:26:17
Кирил
2010-01-15 09:05:39
Бойко
2010-01-15 00:13:36