Министерство на околната среда и водите
Зелен телефон: 02/988 82 05
В зависимост от проблема, може да сигнализирате различни институции. В системата на МОСВ такива отговорни органи са Регионалните инспекции по околна среда и водите, Басейновите дирекции, Дирекциите на Националните паркове и Изпълнителната агенция по околна среда. Важно е да споменем и Изпълнителната агенция по горите към Министерството на земеделието , част от която са Регионалните дирекции на горите и Дирекциите на Природните паркове.
РИОСВ
В системата на МОСВ функционират 15 регионални инспекции. Всяка инспекция има "зелен телефон", на който граждани могат да подадат сигнал. Регионлните инспекци отговарят за:
- опазване на водите от замърсяване
- спазване на изискванията за екологосъобразно управление на отпадъците
- опазване на Националната екологична мрежа и биологичното разнообразие
- опазване качеството на атмосферния въздух
РИОСВ – Благоевград РИОСВ – Бургас
Зелен телефон: (073) 885 160 Зелен телефон: 056/813 199
blriosv@yahoo.com
РИОСВ – Варна РИОСВ – Враца
Зелен телефон: +359 884 290 634 Зелен телефон:(092)629 211; +359 893 393 185
РИОСВ – Велико Търново РИОСВ – Монтана
Зелен телефон – 062/620 358, +359 885 322 969 Сигнали за корупция: 096 /300 961
riosvt-vt@riosvt.org
РИОСВ – Пазарджик РИОСВ – Плевен
Зелен телефон: 034/441 875 064/ 806 951; 064/ 800 711
Дежурен телефон: 0886399054
РИОСВ – Пловдив РИОСВ – Русе
Зелен телефон: 032/643 245 Гореща телефонна линия: 082/809 281
Сигнали за корупция - 032/628 994
РИОСВ – Смолян РИОСВ – София
Зелен телефон: 0301/ 60 100; +359 885 860 231 Зелен телефон: 02/ 856 51 52
РИОСВ – Стара Загора РИОСВ – Хасково
Зелен телефон: 042 692 200; +359 885 632 494 Зелен телефон: 038/60 16 28
office@stz.riew.gov.bg
РИОСВ – Шумен
Приемна: 054/856 50; 054/549 13
В България има 4 Басейнови дирекции:
- Дунавски район (гр. Плевен)
- Черноморски район (гр. Варна)
- Източнобеломорски район (гр. Плровдив)
- Западнобеломорски район (гр. Благоеврград)
- стопанисват минералните води (които не са предоставени на концесия и/или на общини)
- Определят естествените и разполагаемите ресурси на подземните водни тела
- Учредяват санитарно-охранителни зони около съоръженията за питейно-битово водоснабдяване
Освен това, те извършват мониторинг на:
- качеството на питейната вода
- функционирането на пречиствателните съоръжения
- състоянието на хидротехнически съоръжения, вкл. язовирни стени и/или съоръженията към тях
ГОРИ И СЕЧИ
Гражданският контрол е един от най-силните инструменти за защита на горите от незаконни сечи и злоупотреби, особено в условията на продължаваща политическа корупция в горската система, водеща до ограничаване ролята на лесовъдите и горските инспектори до "обслужващ персонал" на частни и партийни интереси. За целите на гражданския контрол в горите държавата, в лицето на ИАГ, ЮЗДП, СЦДП, АГКК и др., както и няколко организации като "Да запазим горите", WWF, "Гората.бг" и ICDSoft създадоха модерни информационни регистри, уеб-карти за горите и платформи за подаване на сигнали.
И така, ако се разхождате в гората и имате подозрение за незаконно сечище или за камион с незаконна дървесина, добре е първо да проверите всичко по случая, преди да сигнализирате компетентните органи. Това не само увеличава шанса злоупотребите да бъдат разкрити, но и показва на проверяващите горски инспектори, че ще е трудно да ви заблудят, че няма нарушения, ако самите тях ги е страх от нарушителите.Първо, най-важно е да се ориентираме къде по-точно в гората се намираме, в кой горски парцел или имот. Тази проверка се извършва чрез някоя от уеб-картите за горите на следните адреси: http://m.gori.bg, http://gis.wwf.bg, http://gori.uzdp.bg, както и чрез off-line приложението на ЮЗДП.
Картите позволяват използването на GPS-а на телефоните. Целта е да се ориентираме в кое стопанство се намираме (напр. ДГС Елин Пелин), в кое землище (напр. Саранци) и кой е номера на горския парцел (т.нар. "подотдел", напр. подотдел 159-р), в който е незаконната сеч. Някои от тези карти позволяват и определяне на собствеността на гората - общински, частни или държавни гори.
Най-подходящата карата обаче за определяне номера на съответния кадастрален имот, землището и типа собственост е уеб-картата на Агенцията по кадастър на адрес: https://kais.cadastre.bg.
На второ място, следва да проверите дали за съответния горски парцел (т.е. подотдел) или имот има издадено и валидно позволително за сеч чрез проверка в регистъра на ИАГ с адрес: http://new.iag.bg/cgi-bin/PSech_Index.cgi. Ако незаконната сеч е по-мащабна и искате да се ориентирате в кой времеви период това се е случило, може да изпозлвате регистъра със сателитни снимки на Европейската космическа агенция на адрес: https://apps.sentinel-hub.com/eo-browser/, където на всеки 4-5 дена има актуални и изчистени от облаци сателитни снимки за цяла България, макар и не с перфектното качество на Google Earth.
Следващото, което ни интересува е дали отсечените дървета с диаметър над 18-20 см са маркирани с контролна горска марка в основата на пъна или да марката не е фалшива. Как да разберем това е разписано в тези инструкции. Ако след тези проверки, все още смятате, че сте попаднали на незаконно сечище, може да подадете сигнал (добре е да имате снимки) чрез някое от тези приложения - Защити гората (http://app.gorata.bg) или Спаси гората, като задължително се обадите и на тел. 112 и/или се свържете с местното горско стопанство.
Ако става дума за камион с дървесина, който може да е незаконен, първо запишете си регистрационния номера на превозното средство (напр. СО7164СВ), направете снимки на товара му и по възможност номера, след което проверете дали камионът има издаден превозен билет и дали билетът се отнася точно за този курс като местоположение, време и товар (по снимки, данни за обем и дървесен вид). Тази проверка се прави първо чрез публичния регистър на превозните билети на ИАГ на адрес: http://tickets.iag.bg/cgi-bin/index.cgi.
За всякакви допълнителни анализи на данните за превозните билети и снимките на камиони, които са тръгнали от гората (а не от склад), може да ползвате фоторегистъра на превозните билети на ЮЗДП на адрес: http://fotoregister.uzdp.bg. Той позволява търсене на билети (вкл. чрез Разширено търсене) по име на стопанство, име на фирма, номер на имот, период и т.н.
Може да ползвате и картата на ЮЗДП с адрес: https://pbmap.uzdp.bg/, на която се публикуват с местоположение всички превозни билети, които са издадени за транспорт на дървесина от гората през последните 12 часа.
Имайте предвид, че понякога, заради липса на интернет, снимките или други данни към превозните билети могат да се появяват в системите на ИАГ и ЮЗДП с няколко часа закъснение. Така че проверявете отново след няколко часа. Ако все още имате съмнения за незаконния превоз на дървесина, може да подадете сигнал през горните приложения. Добре е сигналите да не бъдат анонимни.
При по-сложни случаи, може да се посъветвате с Наръчникна АПБ, с указанията на WWF или с указанията в платформата "Защити гората" и след това да се свържете с отговорните институции, а при нужда от помощ и с природозащитни организации. При подаване на сигнал по телефона, по електронен път или чрез внасяне на писмо в деловодството на институцията, в информацията, която предоставяте, трябва да фигурира както описание на нарушението, така и вашите данни – име, адрес и телефон за писмен отговор на вашия сигнал. Имате право и трябва да изискате такъв отговор, за да сте сигурни, че сигналът е приет и ще бъде извършена проверка на място! Винаги изисквайте и входящ номер на Вашият сигнал, освен ако не е чрез платформите за подаване на сигнали.
А ето и една платформа за гражданско участие при опазването на горите, която е не само по-забавна, но и много важна за опазването на българските гори. Това е новото мобилно приложение на "Да запазим горите" за картиране на Вековните дървета, както и 3D-уеб-картата на вече картираните великани на адрес: https://vekovni.gori.bg/. Пълна информация за всички официално регистрирани от МОСВ вековни дървета може да намерите на адреса на ИАОС: https://eea.government.bg/v-trees/bg/, както и на уеб-картата: https://w.wiki/4huv. Ако искате любимото Ви вековно дърво да бъде опазено и защитено, може да се включите в кампанията на АПБ за опазването на вековните дървета.
При по-сложни случаи, може да се посъветвате и с Наръчника, създаден по проект Бъдещи природозащитници и след това да се свържете с отговорните институции, а при нужда от помощ и с природозащитни организации.
При подаване на сигнал по телефона, по електронен път или чрез внасяне на писмо в деловодството на институцията, в информацията, която предоставяте, трябва да фигурира както описание на нарушението, така и вашите данни – име, адрес и телефон за писмен отговор на вашия сигнал. Имате право и трябва да изискате такъв отговор, за да сте сигурни, че сигналът е приет и ще бъде извършена проверка на място!