Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи

05 Юни 2025
94
петиция, гори, ВЕИ

Коалицията „За да остане природа в България“ подкрепя петицията за законодателни промени, с които  да се спре сечта на гори заради зелена енергия.
По инициатива на обединението от граждански групи „Право на природа“, „Зелени закони“ започна подписка в подкрепа на законодателни промени, които целят да гарантират устойчивото развитие на енергията от възобновяеми източници в България - без сеч на гори, разрушаване на ландшафта и застрашаване на поминъка на местните хора. Предложените промени в Закона за горите и Закона за енергията от възобновяеми източници вече са изпратени до всички парламентарни групи. Водят се и разговори с народни представители, които да ги внесат като законопроект.

Унищожението на екосистеми не помага в борбата срещу изменението на климата. Жизнените екосистеми са най-важният съюзник на хората в регулирането на климата.

Петицията е пряка реакция на нарастващото недоволство на граждани из цялата страна срещу хаотичното застрояване на гори, пасища и плодородни земи със соларни и вятърни инсталации. Застрояване, което често се случва без екологични оценки, без участие на местните общности и върху бивша общинска или държавна собственост. Това противоречи на Конституцията, в която е записано, че Земята е основно национално богатство, което се ползва от особената закрила на държавата и обществото.

Задвижвана от корпоративни интереси, понякога и с корупционни практики, в България идеята на енергийния преход беше опорочена. Необходими са законови промени, за да има възможност страната да опази природата си и в същото време да постигне общите климатични цели на Европейския съюз и на собствената си енергийна независимост, чист въздух и вода. Предложените промени не са срещу енергията от възобновяеми източници, а са  призив за разумно и отговорно планиране, така че да бъдат решени конфликтите с опазването на природата и биоразнообразието, както и да бъде защитен обществения интерес. 

През последните месеци в редица населени места - сред които Аврен, Варна, Вълчи дол, Добрич, Кюстендил, Маджарово, Сухиндол, Тервел, Шабла, Шумен, се проведоха протести срещу подобни инвестиции. Енергийният преход не трябва да става за сметка на унищожена природа. Слънцето и вятърът над България трябва да работят в полза на всеки българин. Той трябва да бъде улеснен да поставя възобновяеми енергийни източници по покриви и балкони, а “умните мрежи” да му позволят да бъде енергийно независим, без това да води до унищожение на гори, пасища и земеделски земи.

Горите не са просто свободни терени. Те изпълняват жизненоважни екологични функции – улавят въглероден диоксид, поддържат водния баланс, предотвратяват ерозията, поддържат биоразнообразието и смекчават ефектите от климатичните промени. Вместо да ги унищожава, соларните панели и вятърните турбини са инфраструктура, която може да бъде изграждана върху нарушени и урбанизирани терени у нас. Анализ на WWF България1 показа, че нарушените терени у нас са достатъчни за постигане на целите за електричество от солари - възможност, която не е в конфликт с природата или хората.

Замяната на земеделски земи, пасища и ливади с ВЕИ инсталации ограничава възможностите за използването на земята. Ерозия и намалената производителност водят до загуба на продуктивни площи, което застрашава местния поминък и лимитира възможностите за развитие на чисто и устойчиво малко и средно българско земеделие и животновъдство. Не на последно място, изграждането на ВЕИ върху природни терени уврежда ландшафта - ценен от естетическа, културна гледна точка и като възможност за екотуризъм; повишаващ качеството на живот и формиращ местната идентичност. 

Това положение не само подкопава доверието в зеления преход, но и дава основания за антиевропейски кампании, които обвиняват ЕС за зле прилагани политики. Истинската зелена енергия е ключова за енергийната независимост, икономическата устойчивост и борбата с климатичните промени - но когато се развива за сметка на горите, на биоразнообразието, на ландшафта, на храната и на здравето, тя губи легитимност. 

Затова настоящата петиция призовава Народното събрание да приеме промени, които: 

  • Задължават да се приеме План за определяне на приоритетни зони за електрическа енергия от слънчева и вятърна енергия с насочване на инвеститорите към нарушени и урбанизирани терени (бивши мини, ТЕЦ, промишлени зони). Планът да се обнародва от Министерския съвет в срок до 3 месеца от приемане на промените в закона;
  • Насочват държавните политики за ВЕИ към приоритетни инвестиции в инсталации за домакинства и енергийни общности;
  • Дават право на държавните органи и местните власти да признаят или постановят отказ за промяна на предназначението на горски територии и земеделски имоти на основание екологични и социални причини, опазване на биоразнообразие, борба с ерозията и свлачищата, опазване на ландшафта;
  • Забраняват промяна на предназначението на залесени или самозалесили се имоти в горските и земеделските територии за изграждане на инсталации за производство на електрическа и топлинна енергия с търговски цели;
  • Създават задължение на Агенцията по кадастър служебно да променя предназначението от „земеделски земи“ в „горски територии“, ако те са залесени и самозалесили се имоти в земеделски земи, които представляват гори с над 20-годишна възраст.

Целта на тези промени не е борба срещу прогреса – а защита на основните условия за живот: чист въздух, здрава почва, устойчив поминък и грижа за хората. Без тях не може да има справедлив преход или зелено бъдеще. 

Гражданите могат да подкрепят подписката тук.