„Грийнпийс" – България призова правителството да ратифицира Океанското споразумение

re

Половината от площта на планетата попада в международни води, а там не действат никакви правила за защита на природата. България може да помогне за въвеждането на законовите механизми, които променят това. 

Изготвено в рамките на ООН след двайсет години преговори, Световното споразумение за океаните е първият по рода си договор за защита на водите отвъд националните граници. През септември 2023 г. България стана една от първите държави, които го подписаха, но за да влезе в сила, страната ни трябва да извърши и втората стъпка – да го ратифицира. Към момента обаче институциите все още не са обявили официални действия. Това застрашава практическото влизане в сила на Споразумението в цял свят – то се нуждае от ратификация в 60 държави, за да бъде официално прието. 

От „Грийнпийс" – България призовават институциите да започнат процеса по ратификация на Споразумението възможно най-скоро. През последните месеци от природозащитната организация са изпратили писма до Министерството на околната среда и водите, до Министерството на външните работи и до министър-председателя на България, но към този момент никой не предоставя истински отговор на въпроса. 

„В международни води на практика е като в Дивия запад – всеки може да прави каквото си поиска. Това е половината от площта на планетата и към момента не съществуват механизми за защита на безценната природна среда там. Световното океанско споразумение е изключителна победа за природозащитата по цял свят, защото дава механизъм за създаване на защитени зони и изготвяне на оценка на въздействието на различните човешки дейности върху живота в океаните. България не бива да изпуска шанса си да е част от този исторически момент", заяви Мартин Томов от „Грийнпийс" – България.

Океаните и откритите води са дом на някои от най-уникалните и чувствителни екосистеми на планетата. Коралови рифове, полета от морски треви, застрашени видове като китове, морски костенурки и делфини. Планктонът в океаните има важна роля за хранителната верига и регулирането на климата. Тези природни богатства трябва да бъдат защитени, но в момента са подложени на огромен натиск от нерегламентирани човешки дейности. 

Подписването на Споразумението, което България вече е извършила, изразява единствено воля за приемането на документа, но ратификацията, която трябва да се случи сега, е начинът, по който този договор става официален. Освен към институциите,  „Грийнпийс"  – България се обръща и към българските граждани с призив да подкрепят международната петиция за защитата на океаните.