България е сред страните, които продължават да блокират проекта за регламент за нови ГМО

гмо
България е сред страните, които не подкрепиха предложението на Полското председателство в проекта на ЕК за регламент за новите ГМО. След месеци на застой по новото досие за дерегулация на ГМО, тестовото гласуване на аташетата на ЕС на 21 февруари потвърди, че малцинството продължава да блокира въпреки многобройните опити за компромис от страна на полското председателство на ЕС по спорния патентен въпрос. Сдружение АГРОЛИНК приветства твърдата позиция на България по отношение на патентите за семена и посадъчен материал. Тази позиция започна от 10.12.2023 благодарение на категоричното нежелание на обществото в България новите ГМО да бъдат без контрол и регулиране.

Д-р Светла Николова от Сдружение АГРОЛИНК, коментира: " Европейската комисия даде ясно да се разбере, че предпочита да поставя корпоративните интереси пред природата и интересите на гражданите. Дерегулирането на новите ГМО няма да е от полза за Европа - фермерите, потребителите и околната среда ще платят цената само за да се угоди на Байер и неговите весели корпоративни приятели“.

Членовете на ЕП поставят под въпрос стремежа на Полша да създаде нови ГМО без ясно мнозинство и смятат усилията на Полското председателство да бъде приключено досието за регламент с добавяне на текстове за патентите за безотговорно. При гласуванията от 2023 досега Полша беше в лагера на противниците на дерегулирането на новите ГМО и рязката промяна на нейната позиция издава чии интереси стоят зад метаморфозата.

Вместо да губим време, трябва да обединим усилията на изследователи, земеделски стопани и експерти, за да направим земеделието наистина устойчиво на екстремни климатични условия и да защитим по-добре природата, смятат хората в България и страните от Европейския съюз.

Бележки:
[1] Източниците сочат, че Австрия, Белгия, България, Хърватия, Гърция, Германия, Унгария, Румъния, Словения и Словакия не подкрепят дерегулирането на новите ГМО.
Сдружение АГРОЛИНК и Приятели на Земята Европа наскоро публикуваха поредица от информационни материали, в които се оценява въздействието на плановете за дерегулация върху различни сегменти на обществото - от патентите, етикетирането, оценките на риск.