Как да разкажем за сложен проблем, така че други хора да поискат да ни помогнат в разрешаването му?
Това е вечният въпрос, пред който се изправя всеки активен човек, сблъскал се с някаква несправедливост. Особено такива свързани с опазването на природата.
Ако тръгнем по пътя на емоцията и говорим разпалено за красотата на определено място, за чувството, което ни носи, за поезията в полета на дадена птица, рискуваме да ни сметнат за романтици, реещи се в облаците, без реална представа от света наоколо и да ни оставят да се борим с вятърните си мелници.
Ако пък имаме другия подход и много разпалено и аргументирано изложим огромен списък от законови нарушения, цитираме членове и алинеи, говорим за Европейско законодателство, за ратифицирани споразумения, директиви и прочие правни термини, рискуваме хората да се объркат в този сложен лабиринт от думи, чието значение не знаят и да се откажат да ни помагат, защото това ги натоварва. А в крайна сметка всички искаме животът ни да е по-лесен и по-добър, а не по-сложен.
Тук идва популярната чуждица сторителинг или умението да разказваме истории.
- откъде да започнем,
- как да направим проучване по проблема, който ни вълнува,
- какво да търсим, за да сглобим цялата картина в главата си
- и колко точно емоции и факти да представим пред хората, които искаме да ни подкрепят
Това са част от въпросите, на които на 16 ноември ще отговори Александър Николов - част от екипа на Българска фондация Биоразнообразие, стипендиант на Кралското фотографско общество, TEDx лектор и носител на наградите “Журналист на годината” на БХК, “Сайт на годината” и “Героите” на Time Heroes.
Той ще се спре и върху важни теми за визуалното представяне на даден проблем, позиционирането в социалните мрежи и правилния подход към медиите, така че да ги направим свои съюзници в битките.
Обучението е подходящо както за хора, които активно са защитавали или защитават своя кауза, така и за експерти и работещи в граждански организации, които ежедневно се сблъскват с неразбиране или неглижиране на важните за тях теми. Участието е напълно безплатно след регистрация в платформата Zoom. Организаторите ще се свържат с вас с детайли за включване.
.
.
.
Обучението „Сторителинг - разказване на истории за активни граждани“ е част от проекта „Природата няма глас, тя има нас“. Той цели да популяризира общите усилия на природозащитни организации, обединени в неправителствената Коалиция „За да остане природа в България“ за съхраняване на природното богатство на страната ни. Проектът „Природата няма глас, тя има нас“ се изпълнява от Българска фондация Биоразнообразие в партньорство със СНЦ „Зелени Балкани” и с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.Цялата отговорност за обучението се носи изцяло от Българска фондация Биоразнообразие и при никакви обстоятелства не може да се приема, че това обучение отразява позицията на Европейското икономическо пространство и оператора Активни граждани.
Онлайн обучение за активни граждани преподава изкуството за разказване на истории
09 Ноем. 2023
243