По предложение на природозащитната организация WWF Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ издаде заповед за обявяването на две нови защитени територии, които опазват стари букови и крайречни гори. На обща площ от близо 1200 дка защитена местност „Златишка букова гора", разположена в землището на гр. Златица и защитена местност „Крайречната гора" в землището на харманлийското село Рогозиново предоставят подходящи условия за живот на редица застрашени видове. Процесът бе подкрепен и от Starbucks България, част от Amrest Group, която е първата компания в страната, инвестирала средства в природата в името на новите защитени местности.
„Обявяването на двете защитени местности ще допринесе за опазването на ценни крайречни и букови високопланински гори, характеризиращи се с голяма естественост и слабо повлияни от човешка намеса. В такива гори концентрацията на редки и застрашени животински и растителни видове е най-висока и затова избрахме да предложим за защита именно тези територии. За успешния резултат дължим голяма благодарност на експертите от отдел „Защитени територии" към МОСВ за бързото провеждане и приключване на процедурите по обявяването на двете защитени местности", коментира Добромир Добринов, експерт „Природозащитно законодателство" във WWF.
Значение на защитените територии
Защитените територии у нас заемат едва 5% от площта на страната, въпреки че България е на едно от първите места в Европа по богата и запазена природа. Нуждата от обявяване на нови защитени територии, особено такива, които да пазят ценни или редки горски местообитания, е спешна и належаща. Такива безспорно са горите край реките, както и вековните гори.
Запазената естествена крайречна растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници, птици, земноводни, влечуги и насекоми. А изсичането ѝ унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват. В същото време гъсто преплетените коренища на крайречните гори укрепват бреговете на реките и спират ерозията, с което намаляват риска от наводнения надолу по течението.
Старите гори също са дом на удивително биоразнообразие. Освен това те опазват водите, предотвратяват ерозията и наводненията, пречистват въздуха и обогатяват почвите, поради което имат огромно значение както за хората, така и за поддържането на среда на живот в условията на климатични промени.
Създаването на новите защитени местности се случи с подкрепата на бизнеса. Starbucks България реши да вложи в опазване и защита на природата въведената през януари законова такса от 10 стотинки за своите клиенти, използващи пластмасови чаши за еднократна употреба. По този начин компанията не само ограничава използването на пластмаса, но и нагледно показа, че сътрудничеството между бизнеса и неправителствения сектор е възможно и ефективно. Приходите от допълнителната такса се даряват на WWF за работа по създаването на нови защитени територии.
„В Starbucks вярваме в изключителната важност на грижата за природата. Ние работим за опазване на средата, в която живеем и насърчаваме и нашите клиенти да правят същото. За нас това не е само корпоративна инициатива, но и дълг на всеки човек. Напълно осъзнаваме своята отговорност като компания, чиято дейност е пряко свързана с устойчивото развитие и опазване на околната среда. Това е наша мисия и ние работим, искрено вярвайки в нея", сподели Иван Георгиев, Регионален оперативен директор на Starbucks за Румъния и България.
„Този съвместен резултат е прецедент за България. Изключително съм щастлива и се надявам да послужи за пример. Има компании, които разбират, че грижата за природата и нейното опазване изискват постоянство, големи и целенасочени усилия. Еднократните усилия не дават устойчиви резултати. WWF е научно-базирана организация. Разчитаме на количествените и качествени данни за оценка на инвестираните усилия, а сега и Starbucks България могат да се почувстват горди с този споделен успех", коментира Марина Михайлова, ръководител „Корпоративни партньорства" във WWF.
Успешното обявяване на новите защитени местности е част от дългосрочните действия на WWF в посока засилено опазване на територии, които се нуждаят от защита, включително и във връзка с новия европейски Закон за възстановяване на природата. Това е работа, която WWF развива в помощ на задълженията на държавата към този европейски регламент.