Природен парк Сините камъни е в опасност!

18 Дек. 2024
70
Сините камъни снимка Йорданка

Коалицията се обръща с призив към Министъра на околната среда и водите да спре прилагането на решението за превръщане на местностите Карандила и Даулите - част от Природен парк “Сините камъни” в селищни образувания. Това е негово задължение по прилагане на законите за опазване на околната среда и за биологичното разнообразие, защото нова урбанизация с подобни размери подлежи на процедури за екологична оценка и оценка за съвместимост с целите на Натура 2000 защитените зони. 

Също така, очакваме Министерство на земеделието и храните като собственик на територията, да заяви позицията си относно нова урбанизация на гори в района.

В сряда, 18 декември от 16.30 ч. в Сливен, граждани организират протест с искане за запазване на природния парк. 

На 14 ноември 2024 Общинският съвет на Сливен реши, че две емблематични местности в парка - “Даулите” и “Карандила” ще бъдат превърнати в селищни образувания, по предложение на кмета на града Стефан Радев.

Понастоящем двете местности, с обща площ малко над 80 хектара, са горска територия, публична държавна собственост и част от природния парк. Преобразуването им в селищни образувания ще изисква изключването им от територията на парка, и са път към приватизация и застрояване на района.

”Карандила” и “Даулите” - ценни природни територии, а не селищни образувания

Йордан Лечков като кмет на Сливен от партия ГЕРБ  (2007-2011), поиска, но без успех държавата да прехвърли на общината стопанисването на парка, за да може да се изградят вилно селище "Карандила", и ски център "Даулите". 

Днес, 14 години по-късно, мотивът на кмета на Сливен да иска промяна на статута на местностите Даулите и Карандила е, че “само така те ще могат да се превърнат в привлекателен туристически център.” На практика незаконно, в разрез с природозащитното законодателство, без обществено обсъждане, се правят стъпки за превръщането на ценни кътчета опазена природа в поредните бетонни рани.
В тези местности вече има съществуваща туристическа инфраструктура и сгради, но поддръжката им може да се осъществява спокойно без промяната на статута на територията. Посоченото желание за създаване на подробен устройствен план е индикация за желание за нови строежи. 
Една от причините, поради които това може да се случи, е че за ПП “Сините камъни” няма приет План за управление. Сериозен проблем, който за съжаление споделят и други природни паркове у нас, сред които “Странджа”, Шуменско плато” и “Българка”. Вместо да разпокъсваме ПП “Сините камъни” - най-накрая е нужно да се приеме План за неговото управление. 
Решението за превръщане на “Даулите” и “Карандила” в селищни образувания идва малко след искането за изваждане от парка на поземлен имот с идентификатор 67338.404.1 по КККР на гр. Сливен с площ от 11 771 м2  около Алпийския дом.

Природен парк „Сините камъни“ е част от националното и европейското природно наследство, което играе важна роля за запазването на биологичното разнообразие, екологичното равновесие и местния туризъм. Обявен в края на 1980 година, паркът е известен с красивите си гледки, специфичен климат, запазено биоразнообразие. Буковите гори, заради които е обявен и резерват “Кутелка”, са също част от него. Там се намират и две защитени зони - част от европейската мрежа Натура 2000 - „Сините камъни – Гребенец“ (за опазване на дивите птици) и „Сините камъни“ (за опазване на природните местообитания). 

ПП „Сините камъни“ осигурява опазването на местообитания на голям брой значими видове от приложенията на закона за биоразнообразието, включително скален орел, белоопашат мишелов, малък креслив орел, орел змияр, сокол скитник. Благодарение дълги години съвместна работа между неправителствени организации (Зелени Балкани,Фонд за дивата флора и фауна) и Дирекцията на Парка, в района се завърнаха като гнездящи видове белоглавият, а отскоро и черният лешояд!

Междувременно в интернет е организирана подписка срещу предложението, в която вече са се подписали над 900 души.