ГМО

GMO
08 Ноем. 2023
378
Коалиция "За да остане природа в България", заедно с Асоциация "Биопродукти", Асоциация на българските села, Обединен пчеларски съюз, Национален съюз на градинарите в България настояваме българското правителство да не издава положително становище за премахване на регулациите за новото поколение генетично модифицирани растения - нови ГМО или така наречените "нови геномни техники" (НГТ).
Възможността за забрана на ГМО е застрашена
02 Юни 2014
2243
Становище на Коалиция "За да остане природа в България"

Възможността за забрана на ГМО е застрашена
ГМО: Решаващо гласуване на 12 юни

Уважаеми министър-председател,
Уважаеми министър на околната среда и водите,
Уважаеми министър на земеделието и храните,

На 12 юни министрите на околната среда ще гласуват за реформи, свързани с оторизирането на нови генетично модифицирани (ГМ) растeния. Според предложения текст всяка страна ще има право да избира сама дали да разрешава култивирането на ГМ растения или не.
Обръщение относно законопроект за изменение и допълнение на Закон за генетично модифицираните организми
09 Фев. 2010
124
Дo: Министър-председателя на Р. България г-н Бойко Борисов, Председателя на 41-вото Народно събрание г-жа Цецка Цачева, Председателя на Комисията по околна среда и води г-жа Искра Михайлова, Председателя на Комисията по земеделие и храни г-жа Десислава Танева, Народните представители от 41-вото Народно събрание, Българските депутати в Европейския парламент

Копие до: Министъра на околната среда и водите г-жа Нона Караджова, Министъра на земеделието и храните г-н Мирослав Найденов, Министъра на здравеопазването г-н Божидар Нанев, Председателя на върховния административен съд г-н Константин Пенчев, Омбудсмана на Р. България г-н Гиньо Ганев

Относно: Закон за изменение и допълнение на Закона за генетично модифицираните организми (ГМО)

Уважаеми г-н Министър-председател,
Уважаема г-жо Председател,
Уважаеми Дами и Господа,

Предложението на управляващите за налагане на мораториум върху освобождаването на ГМО в околната среда е една крачка към постигането на диалог с обществеността и ние оценяваме действията на правителството в тази посока.
СТАНОВИЩЕ относно Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за генетично модифицирани организми (26.01.2010)
Обществото следи с особено внимание дебата за ГМО и внесения от правителството ЗИД на Закона за генетично модифицирани организми (ЗГМО). Засега има събрани близо 8900 подписа в подкрепа на петицията за недопускане на ГМО в България и над 4200 подписа за петицията за забрана на царевичния хибрид МОН810, единствения разрешен ГМ хибрид на територията в Европейския съюз.
СТАНОВИЩЕ НА ФЕРМЕРИТЕ ОТ СОЦИАЛНАТА МРЕЖА FERMER.BG Относно: Предложение за изменение на закона за генетично модифицираните организми
11 Яну. 2010
3972
ДО:
Г-Н МИРОСЛАВ НАЙДЕНОВ
МИНИСТЪР НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
Г-ЖА НОНА КАРАДЖОВА
МИНИСТЪР НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
Г-ЖА ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
ДО БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ И НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ

СТАНОВИЩЕ НА ФЕРМЕРИТЕ ОТ СОЦИАЛНАТА МРЕЖА FERMER.BG

Относно: Предложение за изменение на закона за генетично модифицираните организми

Ние, фермерите от социалната мрежа FERMER.BG (www.fermer.bg), наброяваща близо 6000 членове, сме силно разтревожени от предложените промени в закона за генетично модифицираните организми. Приемането на закона във вида, в който се предлага, ще създаде реална опасност за нанасяне на трайни или непоправими щети на биоразнообразието на уникалната българска природа и сортовото разнообразие на родното ни земеделие, ще се отрази неблагоприятно на перспективите на отрасъла.
СТАНОВИЩЕ относно: Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за генетично модифицирани организми
От Сдружение АГРОЛИНК и Коалиция „За да остане природа в България”

Сериозно сме обезпокоени от разнопосочните позиции, които правителството изпраща.относно политиката на България в областта на ГМО. На 25 ноември 2009 г. в статия на вестник „Стандарт”, министърът на икономиката г-н Симеон Дянков обявява новата стратегия на правителството – проект „Зелена България”, като един от аспектите е развиване на селското стопанство, екологичните и биопродуктите. 
173

Новите генетично модифицирани организми (ГМО) трябва да бъдат етикетирани по такъв начин, че потребителите, фермерите, семепроизводителите, търговията и обработката да могат да ги разпознават и избягват по всяко време.