Наградите за биоразнообразие и климат 2024 на БФБ бяха раздадени сред дъжд… от усмивки и аплодисменти

за
Въпреки капризите на времето „Годишните награди за биоразнообразие и климат 2024“ се превърнаха в истински празник за природолюбители и номинирани. Официалната церемония се проведе на 5 октомври в 18,30 часа в “Топлоцентрала” - в зеленото сърце на столицата - Южен парк, след цял ден Природа фест 2 на терасата и околните поляни.

И ако наградите на публиката бяха оповестени още на 3 октомври в 18 ч., във Фейсбук събитието, то всички тръпнеха в очакване да чуят кои са избраниците на журито, което тази година беше в състав: Радослав Парушев – писател и адвокат, който вълнува и провокира със своите романи и разкази; Димитър Димитров, предприемач, организатор на "Пирин Ултра"; Мария Жекова - победител в Мастършеф и човек с отношение към чистата околната среда и здравословното хранене и Емануела Иванова - изпълнителен директор на най-голямата платформа за доброволчество Timeheroes; 

А ето и победителите в отделните категории:

В категорията, в която традиционно има най-много номинации и предизвиква най-голям интерес “Най-успешна кампания, свързана с опазване на биоразнообразието и климата” гласът на журито беше даден за гражданската активност и успешния резултат на кампанията на инициативния комитет и сдружение “Заедно за чиста природа” срещу проучване и добив на цветни метали в Златуша, Софийска област. Кампанията успя да използва ефективно механизмите на гражданско участие - организира успешен референдум в община Божурище, като 97 % от жителите гласуват против проучването и добива на цветни метали. Журито даде най-високата си оценка за кампанията и с цел да поощри местната инициатива и самоорганизация като средство за укрепване на гражданското общество.

Победителят на публиката беше излъчен в безпрецедентна битка до последната минута, основно между почитателите на две кампании – Акцията Crime на Грийнпийс България и „Чистата Коледа“ на LessPlastic Bulgaria и WIND2WIN. В крайна сметка, с 8 гласа преднина (158 гласа), наградата грабна дръзката акция на Грийнпийс България, при която активисти на организацията от 8 държави се качиха на 50-метровата охладителна кула на ТЕЦ "Марица" 3 в Димитровград и изписаха думата Crime (престъпление), за да защитят правото на чист въздух и безопасна околна среда на всички нас.

Наградите връчи Радослав Парушев, който отправи горещ призив към всички организатори на кампании „моля ви, не се отказвайте“, като припомни, че „…този чудесен свят, в който живеем и приемаме за даденост е изграден от това, че едни хора не са стояли със скръстени ръце, когато са били потъпквани техните права и законни интереси…“.
Няма да се откажем, продължаваме“ – обещаха от Сдружение „Заедно за чиста природа“, а екипът на Грийнпийс България посвети наградата си и на „Дишай Димитровград“ – активната местна общност, която смело се изправя срещу интересите на олигарси като Христо Ковачки.

В категорията, която дава надежда, че все още съществува обективна журналистика, „Най-добър журналистически материал, свързан с опазване на българската природа и климатичните промени“, наградата на журито връчена от Росен Василев от УС на БФБ, отиде при Мария Чернева за поредицата и филма „Едно ледено лято“. Журито я отличи, защото високо оцени нейните дългосрочни усилия да представя на разбираем език научни теми, а също така и за да насочи общественото внимание към уникалността на българската антарктическа експедиция, която не получи заслужената си слава. Фаворит на публиката стана Венелина Величкова /Ина Венелина, която спечели убедителна победа с 254 гласа със своите позитивни истории, свързани с природозащитата и устойчивия бизнес, публикувани в Дневник и Капитал.

Категорията, събрала най-много гласове в публичното гласуване – над 4400 общо, беше „Активист за природата“. Тя беше обявена и като „най-вълнуващата, най-шарена и най-трудна“ от Емануела Иванова, която връчи наградите от името на журито. Изборът на журито е Данита Заричинова от “За Земята”, като признание за активната й работа в борбата с пластмасата за еднократна употреба и като знак към държавните институции да спрат да бавят приемането на депозитна система в България.

Наградата на публиката и мощна подкрепа от 1861 гласа получи д-р Руско Петров от Спасителния център на “Зелени Балкани” в Стара Загора за своята всеотдайност и готовност винаги да се отзове и да помогне на бедстващи животни. Втори остана Владимир Димитров от Бургас, основател на "Зелена Странджа”, който също събра впечатляващите 1175 гласа в публичното гласуване.

В една от по-новите категории „Инициативи с локално значение“, която БФБ специално създаде, за да даде гласност на по-непопулярни, но от голямо местно значение кампании на читалища, училища, детски градини, институции и граждански групи, журито се спря на една инициатива, която показва, че в днешно време хората могат да се сдружават за кауза - а именно, новосформираното читалище “Синева”, които ангажират посетителите в Синеморец с конкретни природозащитни и информационни инициативи - почиствания, беседи, информационни табели, прожекции, работилници и др. Наградата връчи Деница Петрова от УС на БФБ, която припомни, че читалищата са уникален, чисто български феномен без световен аналог.
„За мен е голяма чест да връча наградата на едно ново читалище. Едно читалище, което успява да събере хора и да твори с тях“, допълни тя.
Симпатиите на публиката с 380 гласа спечелиха акциите на детска градина „Кремена“, град Пловдив, обединени под мотото  „Предизвиквам те да засадиш“.

В тазгодишната церемония, за разлика от предишната, категорията „Политик с най-голямо внимание към българската природа“ за щастие не остана без номинации. В нея бяха номинирани петима представители на различни политически партии, но категоричен победител и на журито, и на публиката стана Даниела Божинова от Зелено движение. Тя събра 225 гласа в публичната политическа надпревара, а журито я награди като признание за активната й роля в парламента и в кампаниите за забраната на глифозата, срещу лобистките промени в Закона за насърчаване на инвестициите, Закона за горите, Закона за устройството на Черноморското крайбрежие и др. Наградата връчи Йорданка Славова, изпълнителен директор на БФБ, която призова за „повече политически гласове от всички партии, които защитават българската природа“. 

В последната, но не и по важност категория „Награда за отговорни бизнеси“ бяха номинирани както големи компании, които в партньорство с природозащитни НПО осъществяват доброволчески акции, така и по-малки фирми, които са си поставили амбициозната цел да правят бизнес с малък или дори нулев отпечатък върху природата. Журито отличи EVN за партньорството им с WWF България за възстановяване на крайречната гора край град Стамболийски, като признание за грижата на служителите за младите фиданки, но и като сигнал към големите компании за ползите и възможностите на партньорствата с неправителствените организации и научната общност. 

От своя страна публиката предпочете да даде своето доверие с 249 гласа на младата компания Revive apparel, която произвежда модерни дрехи от стар деним и вратовръзки, като така се намалява нуждата от производство на материали и енергия за производство им. 

Наградите връчи Димитър Димитров, който си пожела “Тази категория да стане най-конкурентна в бъдеще… Още не се е случило, но аз продължавам да вярвам“ – допълни той.

Освен номинираните, акцент в Наградите беше и „посрещането“ на пътешественика Петър Ванев от БФБ, който се завърна от теренното проучване, прекосявайки концептуалния маршрут по Балканския Зелен пояс с приблизителна дължина от 3500 км. Той представи изложба с фотографии, заснети по време на теренното проучване и разказа какво преживява човек по време на дълъг пешеходен преход през шест балкански държави.

В тринадесетото издание на Наградите за биоразнообразие и климат имаше още една изненада – на избраните за първи сред равни, беше връчен подаръчен ваучер за отборна игра в първата ескейп стая, базирана на факти -  BioXcape, която БФБ създаде заедно с Националния Природонаучен музей към БАН, която се намира в подземието на музея. А всички номинирани бяха удостоени с грамоти като признание за техните успехи през годината на биоразнообразие.

Официалната церемония завърши с празнично настроение и музиката на DJ Ping-Pong Galia -  познато и обичано име от всички, които са в крак със софийската клубна сцена.

Всички номинирани и победители: https://biodiversity.bg/Nagradite-2024-1-203

Пълен запис на церемонията: Годишни награди за биоразнообразие и климат 2024