Защитени видове

Становище на WWF Гърция относно “конфликта” между птиците и ветроенергийните паркове
WWF България
30 Юли 2008
118
Ветроенергийните паркове и Птиците

Без всякакви съмнения промяната на климата вече се признава като най-голямата заплаха за естествената околна среда и биоразнообразието. Налице са множество и солидни доказателства за това, че промяната на климата вече засяга екосистемите на планетата, както и видове от флората и фауната. Също толкова безспорен е фактът, че промяната на климата е причинена от хората, предимно в резултат на емисиите парникови газове от енергийната индустрия и зависимостта и от изкопаемите горива.

Възобновимите енергийни източници (ВЕИ), най-известният от които е вятърът, са единствената известна до момента надежда за производството на “чисто” електричество, тъй като то не отделя въглероден диоксид (CO2). Съгласно международните си ангажименти, Гърция трябва да увеличи дела на ВЕИ на ниво крайно потребление от общата добивана енергия от 6.5% през 2005 до 18% през 2020, което на практика означава минимум 35% участие на ВЕИ при производството на електричество.
Становище на Асоциация на парковете в България относно доклад „Национална концепция за мониторинг на птиците в България“
До
Консорциум „ДИКОН-ПАРТИЦИП“
изпълнител по договор № 3730/18.04.2019

Копие:
Министерство на околната среда и водите
Изпълнителна агенция по околна среда

Относно: доклад „Национална концепция за мониторинг на птиците в България“ на изпълнителя на обществена поръчка „Анализи и проучвания на видовете птици в България, предмет на докладване съгласно Чл. 12 от Директивата за птиците (2009/147/ЕО) “ в рамките на Проект BG16M1OP002-3.003-0001 „Анализи и проучвания на видове и природни местообитания, предмет на докладване по Чл. 17 от Директивата за местообитанията и Чл. 12 от Директивата за птиците“
Становище на Коалиция 'За да остане природа в България' по повод последните събития около десетките изхвърлени мъртви китоподобни бозайници по Българското Черноморие
2551
изготвено от Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ

През последните дни в медийното пространство беше широко дискутирана причината за големия брой умрели китоподобни бозайници от вида муткур (морска свиня – Phocoena phocoenа relicta, застрашен вид от международната Червена книга), изхвърлени по Българското Черноморие. Като основно твърдение беше посочена смъртността в резултат на риболовни дейности. Ние заявяваме, че на този етап няма научни доказателства, за да се направи категорично заключение за причините за високата смъртност сред делфините, наблюдавана през последните 2-3 седмици.